Ruh Hali ve Yemekler arasındaki Bağlantı

Haziran 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Besinler

Bilim adamları insan ruh hali ile gıdalar arasında bir ilişki olabileceğini araştırdı.
  • Yetersiz besin alımı, sosyal psikolojik ya da fizyolojik travmalar, besin alerjileri vücuttaki bazı dengeleri bozmakta ve sonucunda insan davranışları da değişmektedir.
  • Beslenme dışında insan inanç ve düşünceler de insan ruh halini etkiliyor. Cosmopolitan dergisi, depresyondan çıkmak için hangi besinleri tüketmemiz gerektiğini araştırdı ve Proteinin, folik asitin ve karbonhidratın vücut için yararlarını açıkladı.
FOLİK ASİT

Klinik çalışmalar sonucu folik asit azlığının insan ruh halini depresyona soktuğu belirlendi. Folik asit az tüketildiği zaman beyinde ki serotonin hormonunun azalmasına sebep oluyor. Yani kişi kendini mutsuz hissediyor. Bu durumu önlemek açısından günde bir kap ıspanak ya da bir bardak portakal suyu çözüm olabilir.

KARBONHİDRAT

Kan akışının hızlanmasında karbonhidratın büyük bir etkisi vardır. Bu durum da bizim sakin kalmamızı sağlıyor. Araştırmalarda iki haftalık bir diyet yapan kişinin karbonhidrat alımını azaltması sonucu diyetten sonra bir depresyon ruh hali içine girdiği belirlenmiş.

PROTEİN

Proteinler sindirim sırasında aminoasitlere parçalanmaktadır. Bu aminoasitler bizim uyanık kalmamıza ve daha enerjili olmamıza yardımcı olur. Yeterli miktarda protein alınmaması sonucunda depresyon, konsantrasyon kaybı, hormon dengesizliklerinin ve uyku bozukluklarına sebep olmakta...
Besinler