Saç Sağlığı İçin Gerekli 10 Besin

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Güçlü ve canlı saçlar da tıpkı vücudumuzun diğer bölümleri gibi iyi bir beslenmeye bağlıdır. Saçtaki değişimleri gözlemlemek, ciltteki değişimleri gözlemlemekten daha fazla vakit alır. Mesela sadece bir haftada kötü bir beslenmeyle akne oluşumuna neden olabilirsiniz. Ama durum saçta farklıdır. Kötü beslenmenin sonuçlarını bir kaç ayda gözlemleyebilirsiniz.

Tabi ki saç sağlığı için beslenmenin yanı sıra sigara, uyku düzeni ve hormonal dengesizlikler gibi etkenler de önem taşır. Bu durumları önleyebilecek sihirli besinler maalesef yoktur.

Ama yine de düşündüğünüzden daha güçlüsünüz. Eğer dengeli, çeşitli, protein ağırlıklı beslenir ve bahsedeceğim 10 besine odaklanırsanız saçınızdaki değişimi göreceksiniz.

1. Somon
Somon, saç için çok gerekli olan protein ve D vitamini içermenin yanı sıra Omega 3 yağ asitlerini de içerir. Saç tellerinin %3'ü bu yağ asitlerinden meydana gelir. Omega 3 aynı zamanda saçın nemli kalmasını sağlar.

Eğer somon sevmiyorsanız ringa, sardalya, alabalık ve uskumru balıklarını da tüketebilirsiniz.
Saç Bakımı

2. Ceviz
Ceviz Omega 3, E vitamini ve biyotin açısından zengindir. Saçlar güneş ışınlarından çok etkilendiği için ceviz yemek çok faydalıdır. Biyotin eksikliği saç kaybına neden olur. Ceviz aynı zamanda saçın parlaklığını sağlayan bakır içerir. Salata sosu olarak ceviz yağı kullanabilirsiniz.

Saç Bakımı

3. İstiridye
İstiridyede, eksikliğinde kirpiklerin bile azalmasına neden olan çinko vardır. Çinkoyu takviye olarak da alabilirsiniz ama istiridye aynı zamanda protein içerir. Unutmayın ki saçın %97'sini protein oluşturur. Yeterli protein olmadan saçınız zayıf ve cansız olacaktır.
Saç Bakımı

4. Tatlı Patates
Tatlı patatesler vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta keratin kaynağıdır. Böylece kafa derisindeki yağ miktarı dengelenir. Ve A vitamini eksikliği kaşıntıya ve kepeğe yol açar.

Saç Bakımı

5. Yumurta
Yumurta önemli bir protein kaynağıdır, ayrıca çinko, selenyum, sülfür ve demir içerir. Saç için özellikle demir çok önemlidir çünkü saç köklerine oksijenin ulaşmasını sağlar. Kadınlarda demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. Demiri balık, tavuk ve dana eti gibi gıdalardan da edinebilirsiniz.

6. Ispanak
Demir, beta keratin ve C vitamini içerir. Aynısı brokoli, lahana ve pazı gibi sebzelerde de geçerlidir.

Saç Bakımı

7. Mercimek
Protein, demir, çinko ve biyotin içerir. Vejetaryenler için iyi bir seçimdir.
Saç Bakımı

8. Yoğurt
Protein, B5 ve D vitamini içerir. Saç köklerinin sağlığı için oldukça önemlidir. Diğer süt ve süt ürünleri tüketmek de gerekir.

Saç Bakımı

9. Yabanmersini
Egzotik meyveler C vitamini açısından çok zengindir. Saç köklerine giden kan damarlarını güçlendirir. Kivi, domates ve çilek de aynı şekilde tüketilebilir.
Saç Bakımı

10. Kümes Hayvanları
Her türlü kümes hayvanı protein açısından zengin olduğu için saçın sağlıklı görünümü için çok gereklidir.

Saç Bakımı