Safari UA (User agent) değiştme

Ağustos 2012 | Turker İnanmaz, Grafik Tasarımcı
Bildiğiniz veya neyi bildiğinizi bilmediğiniz üzere user agent web sitelerinin tasarımlarını ilgili uygulamaya göre ayarlayan siteler için vaz geçilmezdir. Ne diyor la bu? diye düşünmeyin bir dakka toparlamaya çalışıyorum.
Şimdi iPhone, iPad, iPod, (1.x, 2.x, 3.x, 4.x, 5.x) Windows (Xp, vista, 7, 8), Unix(Ubuntu, debian, suse, redhat vs.vs.), Osx(10.x), Android (2.x, 3.x, 4.x) Windows phone (6.x, 7.x) sistemlerde çalışan browserlar yani tarayıcılar bir user agent dediğimiz kullanıcı etmeni oluşturur. Bu etmende web tasarımcılarının son kullanıcıya hangi uygulama üzerinde nasıl bir tasarım ile hitap edeceklerini belirlemede kolaylık sağlar.

Web arayüzü tasarladık. Görsel olarak mükemmel fakat işlevsel olarak test etmeliyiz. Bu durumda ya ilgili cihaz ve işletim sistemine sahip olmalıyız yada UA olayına el atmalıyız.
E piyasadaki bütün cihazlara sahip olamayacağımıza göre UA ile sevişeceğiz.

Açık olan safariyi CMD+Q kombinasyonu ile kapatalım. Okumadan basanlar var aramızda çok ayıp. Hah geldin mi? Bizde tam senden bahsediyorduk :)

CMD+Space tuş kombinasyonu ile spotligtı açıp "terminal" yazarak entırlayın. Açılan terminal ekranında yazın. Size parola soracaktır. Yazsanız dahi gözükmeyen bir parola olacak bu. Yazmaya devam edin ve entırlayın.
Sudo su


ardından aşağıdaki komutu yazarak enterlayın.
defaults write com.apple.safari IncludeDebugMenu 1


Safariyi açın. "Develop (cl.ly/j4sp)" menüsünü fark etmemeniz imkansız.

İyide ben bunu geri almak istiyorum o zaman ne yapacağız?
Hımm 1'i 0 yapmak yeterli olacak.
Nasıl yani?
İşte böyle.
defaults write com.apple.safari IncludeDebugMenu 1