Safranbolu

Mart 2012 | Öznur Acar, Biyomedikal Mühendisliği Öğrencisi
Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. İsmini bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safran çiçeğinden alır. (Dünyanın en zor açan olan ve kilosu 15 bin doları bulan altınla eş tutulur ismi eskiden burada safranın bol olmasından Safran bol'dan gelir.) . Safranbolu Tarihi evleri ve lokumuyla ünlüdür.
Safranbolu

Giderseniz birgün gezebileceğiniz müze ve gezi evleri bulunmaktadır.
Bunlardan bir tanesi Kaymakamlar Gezi Evi
Safranbolu
Bu evde tarihi safranbolu yaşantısı anlatılmaya çalışılmış.
Safranbolu
Bu evde
kanepe yada koltuk yok sedirler var oturmak için.
 Eski devirde din ve gelenekler evi dışarıya kapar. Kadın yabancı erkeğe görünmez. Bu durum evi haremlik ve salamlık olarak ikiye ayırır.
Safranbolu
Selamlık: Selamlık eve yabancı (aileden olmayan) erkek geldiğinde erkeklerin oturduğu oda. Servis ve ikramı evin en genç erkeği üstlenir.
Safranbolu
Haremlik: O dönemde eve misafir geldiğinde sadece kadınların oturduğu oda.
Safranbolu
Dönen Dolap: Evin harem bölümünden selamlığa hizmet eden kadınların yakın aileden olmayan erkeklere kendini göstermeden yemek ve kahve alıp vermesi için iki oda arasına dönme dolap yapılmıştır. Bu dolabın raflarına konan kaplar dolap elle çevrilerek öbür bölüme iletilir ve evin en genç erkeği servisi yapar. Yani kadın tabağı bu dolabın raflarına haremlikte koyup döndürüyor dolaba vurarak ses çıkarıyor böylece yiyeceklerin servise hazır olduğunu belirtmiş oluyor evin en genç erkeği selamlıktan alıp servisi yapıyor.

-Cinci Han
Safranbolu

Yüzyıllar boyunca Çin’den Anadolu topraklarına uzanan Tarihi Ipekyolu üzerinde kurulmuş irili ufaklı yüzlerce kervansaraydan biri de Safranbolu Cinci Han’dır.Tamamen insan gücüne dayalı yapılan Han, Osmanlı mimarisinin en gelişmiş örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Mimarının kim olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, dönemin baş mimarlarından Koca Mimar Kasım Ağa tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

Hanın inşaatı ile ilgili mimari proje vb. herhangi bir doküman bulunamamıştır. Devşirme olarak yetiştirilen ustaların, tecrübesi ve el becerileriyle yapılmıştır.

Yapı malzemesi olarak moloz ve kesme taş, birleşimlerinde ise Horasan harcı kullanılmıştır. 

Safranbolu

Zemin katta 26 adet Yatak Odası, Deve Ahırı, Umumi Tuvalet, Şadırvan ve Avlu, Yatak odaları ile avlu arasında revak bölümü bulunmaktadır.

Birinci katta, 37 adet yatak odası, umumi tuvaletler, Yemek Salonu, odaların önünde yine revak bulunmakta, ikinci katta ise Han ağası odası ve üzerinde de Gözetleme Kulesi bulunmaktadır. Ayrıca zemin katın altında iki adet mahzen vardır. Birde deve ahırı vardır.

Safranbolu

Yukarıdaki görünüm handaki develik yemek salonu denilen salon. Develik çünkü önceden yolcular bu kervansaraya geldiklerinde develerini buraya bağlarlarmış.

Şimdilerde bu han otel olarak kullanılmakta giderseniz mutlaka gezin derim..