SAĞLIK KOOPERATİFLERİ GELİYOR

Kasım 2013 | İshan Sigorta, Özel Sigorta Danışmanı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni bir tür olarak sağlık kooperatiflerinin kuruluşuna izin verdiklerini belirterek, böylece sağlık hizmetleri kooperatifleri ile büyük sermaye gerektirmeyen sağlık hizmeti kuruluşlarının önünün açıldığını ifade etti.

Bakan Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nda belirlenen hedefler çerçevesinde bir ilke daha imza atarak sağlık kooperatifi kuruluşuna izin verdiklerini bildirdi.

Sağlık hizmetleri kooperatifleri ile büyük sermaye gerektirmeyen sağlık hizmeti kuruluşlarının önünün açıldığına işaret eden Yazıcı, bu tesislerin tıp merkezleri ve özel poliklinikler olarak işleyeceğini ve vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşmasını kolaylaştıracağını vurguladı.

Sağlık kooperatiflerinin 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin hükümlerine uygun olarak etkin, verimli ve kaliteli sağlık hizmeti sunulmasını sağlamak üzere tıp doktorları, hemşireler, diğer sağlık personeli ve diğer katılımcılar tarafından özel sağlık kurumları açmak ve işletmek, vatandaşların her türlü sağlık gereksinimini karşılamak üzere kurulacağı bilgisini veren Yazıcı, şunları kaydetti: "Ülkemizde 85 binin üzerinde kooperatif bugün itibariyle farklı sektörlerde 30'u aşkın alanda ekonomimize can katıyor. Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ile yakaladığımız ivme ile kooperatifçiliğin yeni sektörlerde açılımı noktasındaki çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Dayanışma ve yardımlaşma ilkeleri ekseninde ortaklarına eşit oy ve demokratik katılım imkanı sağlayan kooperatiflerin önemi artık daha iyi kavranıyor, bu nedenle kooperatifleşme her alana yayılıyor. "

Bakan Yazıcı, sağlık alanında kooperatifleşme ile özellikle büyük sermaye gerektirmeden poliklinik, tıp merkezi ve hastane gibi sağlık kuruluşlarının kurulabileceğine dikkati çekerek, vatandaşların da sağlık hizmeti aldıkları kooperatiflerin ortağı olabileceğini, kendi sağlık kuruluşunda tedavi imkanı bulacaklarını bildirdi. "Ortakların eşit oya sahip olması, işletmelerini sahiplenme duygularını artırıyor, bu da kooperatiflerinin başarı şansını artıracaktır. " ifadelerini kullanan Yazıcı, Bakanlık olarak kooperatifçilik potansiyeli yüksek yeni alanlarda fikirleri olan girişimcileri, kooperatif işletme modeli ekseninde bir araya gelerek bu modelin sağlayacağı avantajlardan yararlanmaya davet ettiklerini kaydetti.

Kaynak: ishansigorta.com.tr/saglik-kooperatifler...