SAĞLIKLI BESLENME MODELİ

Haziran 2016 | Harun Can, Diyetisyen
SAĞLI YAŞAMAK İÇİN UYGULANACAK BESLENME MODELİ


Modelimiz yeterli ve dengeli beslenmedir. Yeterli ve dengeli beslenmek sağlığın temelidir. Peki yeterli ve dengeli beslenmek nedir?


Yeterli ve dengeli beslenmek; vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gereklim olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınma ve vücutta uygun şekilde kullanılması olarak tanımlanır.


Yeterli ve dengeli beslenme durumunun sağlanması için 5 temel besin grubunda yer alan enerji ve besin grubundan yer alan besinler her öğünde yeterli miktarda tüketilmelidir. Besin grupları bedenin gereksinimi olan enerji, protein, vitaminler ve minarellerin kaynağı olan besinler ve içeceklerimizdir.


1. Süt Grubu: Süt, yoğurt, ayran, çökelek vb. bu gruba girer. Bu besinler kemiklerin gelişmesi ve sağlı için gerekli kalsiyumun temek kaynağıdır. Bu nedenle büyüme çağında olan çocuk ve gençlerde gebe ve emzikli kadınlar ve yaşlılar bu gruptan yetişkinlerden daha fazla yemelidir. Kilo problemi olanların ve diyetlerin yağ ve kalorisi kısıtlananların bu gruptaki besinlerin az yağlı olanlarını tercih etmesi daha doğru olur.


2. Et, yumurta, Kurubaklagiller, Fındık, Ceviz vb. : Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller(fasulye, nohut vb.), susam fındık ceviz vb. gibi besinler bu grupta bulunur. Bu gruptaki yiyecekler protein, demir, çinko ve bazı B vitaminlerinden zengindir. Ayrıca bu grupta bulunan kurubaklagillerin bitkisel protein barındırması ve posa içeriğinden dolayı değerli besinlerdir.


3. Tahıllar ve Türevleri : Ekmek, pirinç, bulgur, mısır, yulaf, çavdar bu gruba girer. Bu grupta bulunan besinler karbonhidrattan zengindir ve vücuda enerji sağlar. Kepeği alınmamış tahıllar ve bulgur B vitamlerinden zengindir.


4. Sebze ve Meyve Grubu : Tüm sebze ve meyveler bu gruptadır. Bu gruptaki besinler ihtiyacımız olan vitaminlerin bir çoğunu karşılar. Bu grubun en önemli özelliklerinden biri diğer gruplardan alamadığımız C vitaminini sağlamasıdır. C vitamininden en zengin olanları yeşil yapraklar, turunçgiller, çilek, şeftali, domates ve patatestir.


5. Yağlar ve Tatlılar : Yağlar, tatlılar, reçeller, pekmez ve tahin gibi besinler bu grupta bulunur. Bu gruptaki yiyecekler vücuda enerji sağlar. Tereyağında A vitamini, bitkisel sıvı yağlarda E vitamini bulunur. Tatlılardan pekmez kalsiyum ve demirden zengindir. Enerjisi kısıtlanmış ve yağı sınırlandırılmış diyetlerde tüketilen miktarlara dikkat edilmelidir.