Seksüel seçilim

Mayıs 2012 | Gonca Köse, Öğrenci
Doğada yaşayan canlılar hayatta kalmak için savaşırlar.Güçlü olan en iyi adapte olan devam eder.Hayatta kalmanın yanı sıra üremek için de savaşırlar.Doğal seçilimin yanında seksüel seçilim de bir canlı için çok önemlidir.Doğada erkekler kur yapar ve dişiler seçer.Erkekler bu seçilim için tüm özelliklerini kullanır.Örneğin tavus kuşlarının güzel tüylü olanları erkek olanlarıdır.Tüyleri kaldırıp dişiyi etkilemeye çalışırlar.Eğer dişi beğenirse çiftleşir.
Hayvanlar Alemi

Örümceklerde de aynı durum vardır.Erkek örümcek dişinin yanına gider oyunlar yapar çiftleşme olana kadar etrafında dolanır.Dişi örümcek çiftleşme olduktan sonra erkek örümceği yer,ayağına kadar gelen bir yem olarak görür.
Hayvanlar Alemi

Geyiklerde erkek olanlar dişi için birbirleriyle kavga ederler.Kavgada güçlü olanı dişi seçer ve onunla çiftleşir.
Hayvanlar Alemi

Pandalarda çiftleşmek çok zor olur.Çünkü dişi pandalar çok seçicidir erkek pandaları kolay kolay beğenmezler.Dişi pandalar yılda en fazla 5 kere çiftleşmek için uygun durumda oluyor ve erkekleri bu dönemde seçmezlerse çiftleşme olmuyor.Bu nedenle pandaların nesilleri git gide azalmakta..
Hayvanlar Alemi
Karıncalar da çiftleşmek için 5 6 tane erkek karınca kraliçe karıncanın etrafında döner.Yine bir yarış içindedirler.Çiftleşme olduktan sonra erkek karınca ölür soyunun devamı için ölmeyi göze alır.
Hayvanlar Alemi
Doğada seksüel seçilim çok fazladır.En çokta bu seçilim erkekler için önemlidir.