Sigara bırakma denemeleri üzerine bir deneme...

Mart 2012 | Yade Dorbek, Yüksek Mimar

Merhaba,
Sigarayı daha önce de birçok kereler bırakmayı denedim ama olmadı gitti. Bir yandan da bir sürü deneyim kazandım bu konuda. Ben de tüm bu başarısızlıklarımı size anlatmak istedim ki benim yanlışlarım az olsun birinin işine yarasın, biri bir yerden bir ders çıkartsın.

İlk denemem:
İlk denemem şöyle olmuştu, liseden çok çok yakın bir arkadaşım olan Aslı (ki yıllar sonra bir oğlan sevdasına küstük, hala düşününce üzülürüm biraz) benimle çok sağlam bir motivasyon konuşması yaptı. Bu yöntem daha çok bayanlar üzerinde işe yarar:
"Saçların parlamıyor, tırnakların cılız, saçların, ellerin leş gibi kokuyor dünyanın parasını verip parfüm alıyorsun, 15 dakika sonra bir sigara içiyorsun parfüm marfüm kalmıyor, daha da korkuncu nefesin kötü kokuyor, dişlerin sapsarı, cildin donuk, renksiz, resmen çirkin oldun sigara yüzünden!"
Dediği andaaaaaa benim kafama bir balyoz indi resmen. Kadınlar çirkin olmak istemez, bu konu yüzlerine vurulsun hiç istemez. Ben de Aslı'nın gazına geldim böylece ikimiz de sigarayı bıraktık.
Artıları: Sigarayı kendim için bırakmıştım, kendi güzelliğim için.
Eksileri: Başkasının gazıyla hareket etmeyin, çabuk sönersiniz.
Sonuç:
Aslı sigaraya başladığı gibi ben de başladım, kaç ay dayanabildik ben de bilmiyorum, gaz iyidir ama tek başına yeterli değildir.

İkinci denemem:
Aslı ile küsmeme neden olan sevgilim sigarayı bırakmak istiyordu ve bana şöyle bir öneri getirdi:
"Benim sigarayı bırakacak iradem yok, önce sen bırak, sonra sen içmeyip ben içtiğim için sen sürekli rahatsız olacaksın, beni öpmek falan istemeyeceksin ben de böylece motive olucam ben de bırakıcam"
Ve inanılır gibi değil ben bu salak öneriyi kabul edip sigarayı bıraktım 11 ay temiz gezdim.
Artıları: Başkası için mücadele etmek çoğunlukla kendiniz için mücadele etmekten daha kolaydır. İnsan en kolay kendisini satar, nasıl olsa kendinize küsüp bırakıp gidemeyeceğiniz için midir nedir...
Eksileri: Başkasının gazıyla hareket etmeyin, çabuk sönersiniz. Aşk da bir gazdır, zamanla söner, gider, biter, puf!
Sonuç:
11 ay sonunda bir akşam sevgilime aşırı sinirlendim ve bunu bahane ederek tekrar sigaraya başladım. Zaten o da bırakamamıştı, hatta çaba bile sarf etmemişti (şimdi konumuz ben ve yanlış sevgili seçimlerim değil ama yani çok büyük öküzlük etmişti, aman neyse).

Üçüncü denemem:
Bütün hayatım boyunca siyah bir kedim olmasının ve adını "Salem" koymanın dünyanın en havalı ve muhteşem şeyi olduğunu düşünmüştüm (tamam lan gülmeyin, ben de gençtim). Sonuç olarak havalı ve muhteşem olsun diye eve ikinci bir kedi aldım, anneme yalvara yakara bu kara kediyi kabul ettirmeye çalışırken arada yanlışlıkla ağzımdan "kediyi alırsak sigarayı bırakırım sözü çıktı".
Yavru kedi sevimliliği uğruna 4 ay sigara içmemeyi başardım.
Artıları: Ödül sistemi motivasyon için ceza sisteminden daha başarılıdır.
Eksileri: Fakat aynı ceza gibi ödül sistemi de devamlılık ister. Yani bir tane ödül kazanıp bir ömür boyu motive olamazsınız, e her sene yeni kedi de alamazsınız.
Sonuç:
Annemin de Salem'i benim kadar çok sevdiğini ve ondan asla vaz geçemeyeceğini anladığım anda tekrar gizli gizli sigara içmeye başladım. Ve şunu da burada açıkça belirtmek isterim ki "gizli sigara içmek" diye bir şey yoktur, ne halt yediğiniz kabak gibi ortadadır, insanlar bilip de bilmezden gelirler sadece.

Dördüncü denemem:
Sigarayı bırakmayı deneyip deneyip sürekli çuvalladığım için motivasyonum yerlerde sürünüyordu ama bir yandan da gerçekten bırakmalıyım diye düşünüyordum (düşünmek yetmiyor istemek lazımmış). Sonra Iphone için bir uygulama buldum "Livestrong" (iphone uygulamaları gönderi alanında yakında bu progamı anlatacağım). Bu programın 2 güzelliği var özetle ne kadar sigara içtiğinizi sürekli gözlemliyorsunuz böylece farkındalığınız artıyor, ayrıca sigarayı azaltmak için uygulanabilir kolay bir program sunuyor ve size kısa vadede başarabileceğiniz bir sürü küçük hedefler verip sürekli motive olmanızı sağlıyor.
Artıları: Hiç strese girmeden 1 paketten günde 3 sigaraya kadar düştüm.
Eksileri: Azaltarak bırakmak çok yalan bir olay olduğu için sonu gelmedi. 3 sigaraya indikten sonra programı bıraktım, fosur fosur içmeye başladım.
Sonuç:
Günde 1 paket içerken, 8-10 sigara içer hale geldim ama açıkçası içtiğim sigara sayısı değişkendi, sıkıldığım günler rahatlıkla yine 1 pakete fırlayabiliyordu.

Beşinci denemem:

Bir süre bu sigara mevzusunu düşündüm, ne kadar kötü olduğunu… Çevremdeki herkes sigaranın ne kadar da bana yakışmadığını söyleyip duruyordu. Sigara reklamlarındaki o katranlar sanki benim içime dökülüyor gibi geliyordu, afakanlar bastı içimi.
Sonra yalnız gariptir, gaza gelmedim moralim bozuldu, hem de çok moralim bozuldu. Sigaranın iğrenç bir şey olduğunu biliyordum ama asla bırakamayacağımı düşünüyordum, kendime güvenim yerlerde sürünüyordu. Bayağı moralim bozuld, ağlayacak noktaya geldim. Ben resmen ezik bir bağımlıyım diye düşünmeye başladım, bir yandan eziğim diye ağlarken bir yandan ölene kadar sigara içeceğim hatta bu yüzden de erken öleceğim diye iki kat ağladım. Ağla ağla içim çıktı (tamam itiraf ediyorum başka şeylere de kafam bozuktu, biraz terkedilme kompleksim var...). Kendimi kurban gibi hissediyordum ve sigarayı bırakamayacağıma emindim. Sonda bir sabah kalktım, "sigara içmek istemiyorum" dedim ve hala içmedim...
Artıları: Kendi kendime karar verdim kendim için karar verdim, en sağlıklı motivasyon budur.
Eksileri: Yine çuvallayacağım diye çok korkuyorum, çünkü çuvallarsam kendime olan güvenim de çok fena yandan yer. Bu korku üzerimdeki stres yükünü arttırıyor, gerçi bu negatif stres mi pozitif stres mi tam karar veremedim.
Sonuç:
Daha sonuçlardan bahsetmek için çok erken, umuyorum yıllar sonra size buradan yazarım hala içmedim, domuz gibi de sağlıklıyım diye :D

Benim hatalarımdan ders alın, kurtulun sigaradan...