Sigaranın Tarihçesi

Nisan 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Sigara

İçeriğinde dört bine yakın zehirli madde ve nikotin bulunan tütün bitkisinin kıyılmış, kurutulmuş ve kullanmaya hazır duruma getirilmiş yaprağından sigara yapılır. Önce fideliğe ekilen tütün daha sonra tarlaya aktarılır, tohumu son derece küçük olduğu için...

Anayurdu Amerika' dır. Avrupa ya da Amerika'nın keşfiyle gelmiştir. Kolombos ve arkadaşları 1511' de Petrus (Tobaccos) ismiyle İspanya ve Portekiz' e tütünü getirirler. 1560 da ise Jean Nicot ( Fransa büyükelçisi) Fransa sarayına şifa verici bir bitki olarak tütün tohumlarını getirtir. Fransa' dan Almanya' ya daha sonra tüm dünyaya tütün yayılmaya başlar... Nicot' un ününe izafeten tütünün içindeki zehire nikotin dendi.

Osmanlı devletine ise tütün tohumları yabancı gemilerle getirilerek, ilk tütün ekimi Selanik vilayetinin Yenice- Vardar kasabasında yapılır. (1605- 1606). Dördüncü Murat zamanında tütün yasaklanır. 1862' de tütün ithali serbest bırakılarak tekel altına alınır.
Sigara

Türkiye' de 600 bin civarında aile geçimini tütün ekimi sayesinde yapmaktadır. (2,5 milyon kişi) Dünya genelinde 1 milyar 360 milyon,rkiye de ise 22 milyon insan ( çoğu gençler olmak üzere) sigara kullanmaktadır. Bunların büyük bir bölümü de bağımlıdır.

Sigara