Sihirbazlar asistanları nasıl ikiye bölüyorlar.

Ekim 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
5742

Evrim Ağacı

Herkese günaydın!
Bugüne, birçoklarını hayrete düşüren hoş bir illüzyonist numarasıyla açmak istiyoruz. Yok yok merak etmeyin, illüzyonistlerin yalanlarını çürütmeyeceğiz bu defa, zira hiçbir illüzyonist, yaptığı numaraların gerçek bir "sihir" olmadığını bilir ve en azından bizim bildiğimiz hepsi, yaptıklarının sanatın baş döndürücü bir alanı olduğunu bilir. Kendilerine sorulacak olursa, bunun bir "şov" olduğunu söylerler. Bazı diğer şovmenlerin aksine... Neyse, konumuza dönelim:

Sihirbazların, daha doğru ifadesiyle illüzyonistlerin (görsel yanılgı uzmanlarının) en hayret uyandıran numaralarından birisi, asistanlarını ikiye böldükleri gösterilerdir. Tabii sadece bölmeleri yetmez, geri de birleştirmeleri gerekir. Ancak "kesin ip var" demek gibi olmasın ama; elbette gösteri sırasında kimse kesilip tekrar birleştirilmemektedir. Basitçe yapılan, 1 yerine 2 asistan kullanmaktır. Ancak ikinci asistan hiçbir zaman gözükmez, her zaman kutunun bir yarısında durmaktadır. Bu sebeple illüzyonist, binbir şovdan sonra, asistanını kutunun içine yerleştirdiğinde, aslında asistan, kutunun yarısına girmektedir. Sonrasında, ikinci asistan ayaklarını dışarı uzatır, böylece sanki tek bir beden boydan boya uzanıyormuş gibi gözükür. Sonrasındaysa kılıç, elektrikli testere ve benzeri ürkütücü aletlerle kesim ve saplama işleri yapılır. Bu noktadan sonra, birçok şey yapmak mümkündür. Örneğin iyi yapılmış bir pratikle, hassas bir şekilde saplanan kılıçlar, görseldeki çizimde bedene dokunmayacak şekilde kutuları delebilir. En meşhuru, elbette, ortadan ikiye bölmektir. Kesme işlemi, iki asistan arasından geçecek şekilde yapılır.

Gösterinin modern versiyonlarında, sahneye akıllıca yerleştirilmiş aynalar, daha esnek asistanlar, daha gerçekçi maketler dahil edilerek daha da inandırıcı ve şaşırtıcı hale getirilmiştir. İllüzyon işi, gerçekten devasa bir iş sahasıdır ve bu gösterilerin hazırlanması için teknisyenler, mühendisler ve sanatçılar bol miktarda mesai harcamaktadır.

Böylece muhteşem bir gösteri, çok çok basit ama birçok sefer düşünmemizin mümkün olmadığı bir hilenin üzerine inşa edilerek sahnelenir. İzlemesi gerçekten de keyiflidir. Nasıl yapıldığını bilerek izlemesi, konuyu "heyecanlı" olmaktan ziyade, "sanatsal" hale getirebilir.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)

evrimagaci.org/fotograf/83/6629