Sinan OĞAN: AKP, İktidarı İmralı-Kandil-BDP-AKP Koalisyonuna Dönüşmüştür - 21 Kasım 2012

Kasım 2012 | Sinan Oğan, Milletvekili

Siyaset (Türkiye)

Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan, TBMM'de son günlerde artan terör olaylarıyla ilgili bugün gündem dışı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında MHP tarafından dün TRT ve AA'ndaki tarafsızlığı ihlal eden uygulamalardan dolayı bu kurumlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aleyhine verilen gensoru önergesinden dolayı şahsi "twitter" hesabından MHP'yi kınayan AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ü kınayan MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Saygıdeğer başkan, değerli milletvekilleri;

Öncelikle, Matem ayı Muharrem ayında, İsrail’in yeni matemler yaratan saldırılarını şiddetle, hiddetle kınıyorum.

Bugün Dünya Televizyon Günü; tüm Televizyon çalışanlarının bu gününü kutluyorum. Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen televizyonlar doğru kullanıldığı takdirde çok faydalı, ama yanlış ellere geçince de tehlikeli bir silah olabiliyor.

Ve tabi televizyonların en önemli görevi olan halkın bilgilendirilmesi amacı da iktidarın eline geçtiğinde TBMM TV örneğinde olduğu gibi nasıl sansüre uğratıldığını bugünkü uygulama gibi görebiliyoruz.

Bugün Dünya Televizyon Günü; ama televizyonlar öyle bir sindirilmiş ki, medya ya yandaş olmayı seçmiş ya da bir yana çekilip kimseye bulaşmayayım derdine düşmüş durumda.

Bu arada dün MHP'nin TRT ve Anadolu ajansı hakkında verdiği Gensoru burada görüşüldü ve muhalefet denetim görevini yaptı, iktidar da savunmasını yaptı. Şimdi herhangi bir bürokratın kalkıp bunun üzerine laf demesi uygun olur mu olmaz. Ama Muhterem AA Genel Müdürü Kemal Öztürk Twitter Hesabından MHP'yi Gensoru verdiği için kınamış. Şöyle demiş: "... AA ve TRT yayınları nedeniyle Sn. Bülent Arınç hakkında gensoru veren MHP'yi kınıyorum"

Sayın Genel Müdür sizin işiniz kınamak değildir. Bırakın o işleri yapacaksa siyasetçiler yapsın. Siz işinize bakın. AKP döneminin siyaset hevesli bürokratı olduğunuz belli ama bu iş senin haddine değil. Sen işine bak! AKP vekillerinin dili mi yok, Sayın Arınç kendini mi savunamıyor, sana ne oluyor? Bu ne hadsizlik Sayın müdür! Bir bürokrat bir siyasi partiyi Gensoru verdiği gerekçesiyle kınayamaz. Gensoru muhalefetin Anayasal hakkıdır. AA Genel Müdürünün son talihsiz açıklaması aslında diğer haber ajansları, kanalları ve siteleri için tam haber... Memurlar amir konumundaki siyasetçinin işine karışamaz. Bu her şeyden önce hükümete, AKP'ye, Sayın Arınç'a ve AKP milletvekillerine hakarettir! Mecliste amir konumunda olan siyasetçiler gerekeni konuşmuştur. Bunun dışında memura... susmak, işini yapmak düşer. AA Genel Müdürü çok hevesliyse bırakır o görevi gelir meclise meclis kürsüsünden konuşur. AA koltuğu milletindir, müdürün değil!

Bir de tabii, bugün Artuklu Mehmet Bey’in diyarı Mardin’in “Onur Günü”nü kutlamak isterim. Ve bir düşüncemi de paylaşmak istiyorum. Düşmanın işgal edemediği Mardin’i AKP’nin son Büyükşehir Yasası'yla siz işgal ettirmek derdindesiniz; ama bu millet buna sandıkta izin vermeyecek, bu da aklınızda bulunsun!

Televizyon diyerek başladık konuşmamıza, oradan devam edelim. Son dönemde artık televizyonlarını açamıyorlar, yavruları asker ocağında olan aileler! Maalesef her gün bir şehit haberi alıyoruz! Evlatlarının şehit olduğunu duyma korkusuyla insanları artık televizyon bile izleyemez hale getirdiniz! Ama yine daha Hakkari/Şemdinli’den beş şehit haberi aldık. Allah’tan tüm şehitlerimize rahmet diliyorum, acılı ailelerine sabır diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun! Tabii, burada bu sözlerle ne kadar acılarına ortak olabileceğiz bilmiyorum; ama kendilerinin acılarını sonuna kadar paylaştığımı belirtmek isterim.

Değerli milletvekilleri,
Bu ülke gazisinin, şehit yakınlarının mağdur olduğu, teröristin ise dört başı mağrur olduğu bir dönemden geçiyor. Son dönemde o kadar fazla taviz verildi ki, teröre, terörist "Ben vurdukça alıyorum" diye düşünüyor. İşte bu nedenden dolayı dağdaki silahıyla tehdit etmeye devam ediyor, hapishanelerdekiler de açlık greviyle şantaj yapıyor.
Uludere’ye de, açlık grevi yapanların ayağına da giden İnsan Hakları Komisyonu’nun neden şehit ailelerinden bihaber çalıştığını da tabii ki bu noktada sorgulamak lazımdır. Şehit ailelerini yalnız bırakan hükümet, bu ülkenin bütünlüğüne kastedenleri destekliyor!
Son günlerde, son derece sakıncalı bir yolda adımlar atılıyor. Bakınız, AKP, bölünmeyi paket olarak tasarlamıştır. İdari anlamda bu ülkeyi Oslo’da verilen sözler doğrultusunda büyük şehir yasası meclise geldi. Siyasi bağlamda, tam bu yasa görüşülürken başkanlık sistemi ile ilgili teklif sunuldu. Yarın bir gün, işin yargı boyutunu yani anadilde savunma istemini görüşeceğiz. AKP, iktidarı İmralı-Kandil-BDP-AKP koalisyonuna dönüşmüştür. AKP, bunları gönüllü bir şekilde iktidarına ortak etmiştir.

Biz size hükümeti sıfır terörle teslim ettik, siz ise sıfır sorun diyerek ülkemizi sıfır komşu noktasına getirdiniz. Şimdi ise sıfır samimiyetiniz var. Dikkatinizi çekmek isterim; gelinen süreçte açlık grevleriyle amaçlanan, hükümete karşı yapılan bir protesto değildir. Bizzat hükümetin yaptığı bir danışıklı dövüştür. Kısa zaman önce “Sayın” denilmesinin yolu açılan Öcalan, artık “iyilik meleği” olarak gösterilmek istenmektedir. Ne acıdır ki, dün Habur’da davul zurnayla omuzlar üzerinde getirilen teröristlerden ders almayanlar, yeni projeler peşindedir.

Nasıl Sayın Arınç, Bingöl’deki hain saldırı sonucu teröristlere "akıllı davrandılar" diyerek onların akıl hocalığına soyunmuşsa, o teröristleri besleyen Barzani de "Devlet, açlık grevi için adım atsın" diyerek AKP’ye yol gösteriyor. Nasıl şıracının şahidi bozacıysa, AKP’nin şahidi de kurultaylarında alkışlarla konuşma yaptırdıkları Barzani’dir! Defalarca buradan söyledik; AKP’nin gittiği yol, yol değildir, AKP’nin kafası karışmış, o yolun sonu görmeden yürüyor! Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yolu bölünmüş Türkiye’ye giden yoldur; ama öyle bir duruma geldik ki, Sayın Başbakan dilinden düşmeyen “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısını Barzani’ye ithafen söylüyor artık, Kandil’e doğru söylüyor artık, İmralı’ya dönüp söylüyor artık!

Geçen gün bu kürsüden sormuştum; “Öcalan’a villasını TOKİ mi yapacak?” diye. Bir sorum daha var size; “Yarın İmralı’dan, terörist başı Öcalan’ı ‘gemicik’lerinizle mi getireceksiniz” Şunu unutmayın. Bu memleketi bölmeye heveslilere Türk milleti müsaade etmeyecek, buna uzanan elleri de kıracaktır.

Habere şuradan ulaşabilirsiniz: haberiniz.com.tr/yazilar/haber66376-sinan_ogan_akp_iktidari_...

Konuşmayı izlemek için;
haberiniz.com.tr/videos/video2312-sinan_ogan_terorist_ben_vu...