Sivilce izleri için yöntemler

Mart 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Herkes yaşamı boyunca sivilce problemleriyle karşılaşır. Özellikle ergenlik döneminde sivilce oluşumu oldukça artar. Çoğu kişide bu sivilceler geçerken bazıları yaralara ve uzun yıllar kaybolmayan izlere dönüşür.

Sivilce oluşumunun nedenleri nelerdir?

  • Sivilcelerin meydana gelmesindeki başlıca neden yağ kanallarının tıkanmasıdır.
  • Özellikle ergenlik döneminde vücudun hormonal dengesinin bozulması üzerine cildin hemen alt kısmında bulunan yağ bezlerinden salgılanan ve sebum olarak adlandırılan yağ maddesinin üretimi artar. Bu da yağ kanallarının tıkanmasına neden olur. Tıkanan yağ kanallarında bakteriler üreyerek bu bölgelerde sivilcelerin meydana gelmesine neden olur.
  • Adet düzensizlikleri ve hormonların bozukluğu sivilce üretimini artırır.
  • Kalitesiz ve yanlış kozmetik ürünler kullanmak
  • Beslenme biçimleri sivilce oluşumlarına neden olan faktörlerdir. Yağlı ve baharatlı gıdalar sivilce oluşumunu artırır.
  • Stres sivilcelerin artmasına ve büyümesine neden olan bir durumdur.
Cilt Problemleri

Geçmeyen sivilce izleri için doğal yolları ve çeşitli tedavi yöntemleri kullanmak mümkündür.

Evde yapabileceğiniz bir uygulama dermatolog önerisi üzerine kremler kullanmaktır. Evde sirke ve limon kullanmak işe yarar. Bir litre suya bir yemek kaşığı sirke döküp 1 hafta boyunca yüzünüzü bununla yıkayabilirsiniz. Üzerine 20 dakika kadar bal ile maske yapıp cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Ancak bunlar derin izlerde işe yaramayabilir. Soğan suyu ile yüzünüzü yıkayabilir pamukla silebilirsiniz bu sayede ciltteki bakteriler ölür.

Sivilce izleri için peeling yapmak işe yarayabilir. Çok yaygın bir yöntemdir. Soyma işlemidir. Cilt soyularak cildin altı uyarılır. İzlerin yüzeyi temizlenerek cildin diğer bölgeleri ile aynı dereceye gelmesi sağlanır. Seans seans yapılarak uygulanır. Yüzeysel bir işlemdir. Derin izler için uygulanan peeling işlemi daha farklıdır. Kızarıklıklar ve enfeksiyonlar meydana gelebilir.

  • Sivilceler için diğer bir tedavi yöntemi lazer yöntemidir. Derin soyma yapan ve yüzeysel soyma yapan lazer yöntemleri olarak ikiye ayrılır. Yüzeysel olarak yapılan lazer işlemi daha sağlıklıdır. Aşama aşama yapılır ve cilde çok fazla zarar vermez. Enfeksiyon, leke ve kızarma gibi yan etkilerin oluşma riski daha azdır.

  • Işık yöntemi de bir tedavi yöntemidir. Birden fazla dalga boyundaki ışık sistemlerini kullanılır. Sivilcenin boyutuna ve yapısına göre değişik dalga boyları seçilebilir. Cildi soymadan yapılan bir işlemdir. Işık yöntemi ile cildin derinine işleyerek gerçekleşir. Bu tedaviden sonra pembeleşme ve hafif bir kabuklaşma görülebilir. Esmer tenliler bu işlemleri yaptırırken daha dikkatli olması gereklidir. Koyu tenlilerde ışık, derinin rengi tarafından emilip yanıklar meydana getirebilir.