SİZ HANGİ KUŞAKTANSINIZ?

Mayıs 2015 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
Y KUŞAĞI=Yatan kuşak. Her dönemde rastlanabilen bu kuşak, çalışmayı fazla sevmez. Anne ve babanın her koşulda kendisine bakmasının zorunlu olduğunu söyleyen kuşaktır. Bu kuşağın yaşamı algılaması anne ve babasının yaşamdan ayrılmasına kadar sürebilir.
M KUŞAĞI=Miras yiyen kuşak. Bu kuşak genelde anne ve babasından kalan mirası yemekle meşgül olur. Birikimleri satmayı en çok seven kuşaktır. Bu kuşağın yaşamı algılaması satılacak hiç bir şey kalmadığı döneme kadar sürer.
K KUŞAĞI=Kayıp Kuşak. Bu kuşak bugün 50 yaşın üzerindedir. Hiç ergenlik yaşamamışlardır. Parayı, okulu, suyu, eletriği, klimayı, denizi, şekeri, ayakkabıyı az görmüş bir kuşaktır. Bu kuşağın zamanı bugünküler kadar çok olmasa da, her fırsatta sek sek, saklambaç, çellik çomak, yakar top oynayan kuşaktır. İyi öğretmen, iyi mühendis, iyi çiftçi bu kuşaktan çok çıkmıştır.
Q KUŞAĞI=Q Klavye kullanan kuşak. Bu kuşak bilgisayar ve televizyonun içinde doğmuştur. Bu kuşak her şeyin bilgisayarda olduğuna inanır. Parayı bankamatiğin ürettiğini sanan, kavun, karpuz bahçesinden hiç geçmemiş kuşaktır. Ancak; Sanal döğüşmüş, sanal üretmiş bir kuşaktır. Dünyada bir gıda kıtlığı olması durumunda en çok zarar görecek kuşaktır.
S KUŞAĞI=Savaşmış kuşak. Bu kuşak bugün 80 yaşın üzerinde, bazıları yaşamdan ayrılmıştır. Bu kuşağın yaşamının büyük bölümü köy koşullarında geçmiştir. Pek çoğunun okulu olmamış, suyu çeşme yerine kuyudan çeken, elektriği gaz lambasından sağlayan, otomobil ve traktörü at, eşek ve katır olan bir kuşaktır. Bu kuşak yokluk içinde yaşamıştır. Bu kuşağın amcası, dayısı, babası Kurtuluş Savaşına katılıp, Vatanımızı cesurca savunmuşlar, pek çoğu seferberlikten doğdukları topraklara geri dönememiş Kahramanlardır.
KUŞAKLARA BİR ÇİFT SÖZÜM VAR:
Y KUŞAĞI-Lütfen ayağa kalk, uçman için kanadını aç, üretmek ve hayatı kucaklamanın çok güzel olduğunu göreceksin.
M KUŞAĞI-Yaşam sana bir ikramiye sunmuş, lütfen bunun farkında ol. Sermayeni tüketmek için değil, üretmekte kullan derim.
K KUŞAĞI-Hayat seni zorlamış bunun karşılığında güzel şeyler de elde etmişsin. En büyük sermayen insan olmuş, bundan daha güzel ne olabilir ki!
Q KUŞAĞI-Herşeyi bilen okuyan araştıran ama yaşamsal uygulamayı biraz gözardı eden bir kuşaksın. Lütfen, bilgisayar ve televizyonun başından kalkın. Arada bir yaşama katılın, üzüm toplayın, çapa yapın, fidan dikin ki yaşam sizi içine çeksin. Meyveler iyi bir emeğin karşılığında olgunlaşır ve büyürler.
S KUŞAĞI-Hepinizin ellerinizden öpüyorum. Kurtuluş Savaşında ve seferberlikte yer alan tüm canlarınıza minettarım. Yaşadığım her gün duam yanınızda olacaktır.
Süleyman GÖNÜLKIRMAZ-Mayıs-2015-Antalya
besthaber.com.tr/2015/05/19/siz-hangi-k. . .