Siz nasıl bu kadar vicdansız oldunuz

Haziran 2013 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de yaşanan depremlerin etkisi hâlâ sürmekte. Can kayıpları, yıkımlar, çadır kentlerde yaşanan sorunlar defalarca kez gündeme getirildi. Özellikle TOKİ’nin bölgede yaptığı konutlarla ilgili iddiaların ardı arkası kesilmedi. Son iddia ise oldukça farklı.

KONTEYNIRLAR ZORLA BOŞALTILIYORÜzerinden yaklaşık 2 yıl geçen depremden sonra, barınma sorunun çözülememiş olması, konteynırlarda yaşayan yurttaşları bıktırmış durumda. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Mayıs başında konteynır kentlerin boşaltılmasını istediğini; ama, depremzedelerden gelen talep üzerine bu sürenin okulların tatil edilmesine kadar uzatılmasına karar verildiği daha önce basında yer almıştı.
Konteynırlarda kalan yurttaşlar ilginç bir iddia ortaya atmakta. İddiaya göre; Van’da depremden etkilenmeyen kişilere TOKİ evi verilmesine rağmen, kendileri bundan yararlanamamış. Maddi durumlarının kiraya çıkmaya uygun olmadığını söyleyen depremzedeler, Suriyelilere verilen olanakların kendilerine verilmesini istediklerini, konteynır kentlerde yaşamak istemediklerini, yalnız mecbur kaldıklarını da belirtiyorlar. İşte bu iddialar CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz tarafından dile getirildi.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle bir yazılı soru önergesi hazırlayanmilletvekili, Van’da konteynırlarda yaşayanlar, buraları mecburiyetten boşaltamayınca, devreye TEDAŞ’ın girdiği ve TEDAŞ ekiplerince konteynırların elektriğinin kesildiği de önergede vurgulanmış.
BÜYÜK İDDİA: VAN’DAKİ KONTEYNIRLAR SURİYELİLERE VERİLECEK
Özgündüz’ün iddiaları bununla da sınırlı değil. Asıl büyük iddia, Van’daki depremzedelerden boşaltılan konteynırlar, Van’ın aksine zaten her türlü olanağın sağlandığı Suriyeli mültecilere gönderilecek. Eğer bu iddia doğruysa yeni bir mülteci akını mı başlayacağı yoksa başka bir planın mı olduğu merak konusu. Özgündüz’ün önergesine konu olan sorular ise şöyle:
1.Van’da toplam kaç adet konteynır hizmete sunulmuş, bunlarda kaç yurttaşımız ne kadar süreyle barınmıştır?
2.TOKİ, Van’da kaç adet ev yapmıştır? Bunlardan inşası bitenlerin ve devam edenlerin sayısı kaçtır? İnşaatı devam edenler ne zaman teslim edilecektir?
3.Konteyner kentlerde yaşayan kaç aileye TOKİ’den ev çıkmıştır? Bunlardan kaçı evlerine yerleşmiştir? Depremden zarar görmemesine rağmen TOKİ evi alan yurttaş var mıdır? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise yapılacak mıdır?
4.TOKİ’den kendisine hiç ev çıkmayan ailelere, kira yardımı ya da başka bir yardım yapılmakta mıdır?
5.Konteyner kentlerde yaşayan yurttaşlarımız neden dışarı atılmaktadır? Kendilerine TOKİ’den ev verilmesi ya da sorunlarının çözülmesi için başka bir yöntem düşünülmekte midir?
6.Suriye’de iç karışıklık başladığından beri bugüne kadar toplam kaç Suriyeli ülkemize gelmiştir? Şu an kamplarda kaç kişi kalmaktadır? Hem ülkemizin bütçesinden hem de yurtdışından gelen kaynakla Suriyeli mültecilere ne kadar para harcanmıştır?
7.Daha önce hiç kamplarda yaşayan Suriyelilerin elektriği ve/veya suyu kesilmiş midir?
8.Van’daki konteynırların, yurttaşlarımızın mağduriyeti pahasına bir an önce boşaltılmak istenmesinde, bu konteynırların Suriyeli mültecilere gönderilmesi amacının yattığı doğru mudur?
9.Van’daki konteynırlardan kullanılmayanlar şu an nerede kullanılmaktadır? Bunlardan kaçı Suriyeliler için kamplara gönderilmiştir?

Haber Kaynağı: OdaTv.com