Sokak köpeklerinin saldırıları ve korunma

Nisan 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı
2 gün önce Ankara Eryaman'da 60 yaşında bir İran'lı erkek sabah sporunu yaparken sokak köpeklerinin saldırısı sonucu köpekler tarafından öldürüldü.
Bugün de yine Ankara'da bir kadın sokak köpeklerinin saldırısına uğradı ve etraftan yetişenler tarafından ölümün eşiğinden alındı. Birkaç ciddi ısırıkla canını zor kurtardı.
Bir kangal ve bir rot beslemiş birisi olarak burada bazı bilgiler vermek istiyorum. Belki birilerine faydası olur.

DEFALARCA YAZDIM KÖPEKLER CİDDİ HAYVANLARDIR DİYE.

Bu saldırıların asıl sorumlusu insanlar gene. Özellikle son yıllarda özel eğitimle maymuna çevrilmiş köpekleri tv'lerde gören insanlar sanıyorlar ki köpeklerin tümü aynı.

Köpekler tehlikeli hayvanlardır. Özellikle kötü davranılmış, psikolojisi bozulmuş ve sokağa terk edilmiş köpekler hele bir de dişi ise ciddi ciddi tehlikelidir.
Bu sene kış çok uzun ve soğuk oldu, bu sebeple sokak köpekleri hayatta kalabilmek için normalden fazla sayılarda sürüler oluşturdular. Normalde en fazla 3-5 köpekten oluşan bir sokak sürüleri en az 8-10 sayılık sürüler haline geldi. Doğal olarak üreme de buna göre artacaktır.
Sokak köpekleri aslında şahsiyetsiz köpeklerdir. Alan veya bölge sahibi olmazlar bu sebeple yoldan geçen insanlara da saldırmazlar tecrübeleri ile bilirler ki o bölge insanlara aittir hatta insan varsa kendisi hayatta kalacaktır. Sokak köpeği bu ruh halindeyken bu kadar uzun kışta ya sürüye boyun eğecek ya da ölecektir işte bu sebeple de sürüler kalabalıklaşınca bu sefer lider dişinin karakteri sürü karakteri olacaktır. Eğer sokakta denk geldiğiniz sürünün lideri agresif veya kötü muamele edilerek sokağa atılmış psikolojisi bozuk bir köpekse sürü de agresif bir sürü olacaktır ve bu tür sürüler alan sahipliğini ön plana çıkarırlar. İşte risk bu durumda başlar. Eğer siz özellikle tek ve yaya olarak köpeklerin alanına girdiyseniz size saldırmaları muhtemeldir.
Bu saldırılardan korunmak aslında oldukça kolaydır. Aklınızdan çıkarmayın köpekler tehlikeli hayvanlardır. İşte bu cümle bile kurtulmanıza yeter eğer yeterli bir mesafeniz varsa ve köpekler sizi fark etmişse siz de köpeklerin yolunuzu uzak açıda çapraz olarak kesecek türde bir sıra ile sizi önlerine alacak şekilde pozisyon aldıklarını hissederseniz biliniz ki size saldıracaklardır.
Hala aranızda mesafe varken en iyi yol başka bir güzergah bulup köpeklerin alanına girmeden oradan uzaklaşmaktır.
Asla unutmayın, sokak sürüleri avlanma güdüsüyle değil alanlarını korumak güdüsüyle saldırılar. Eğer gidiş yönleriniz aynı ise geri dönüp size saldırmazlar. Burada sizin bilmeniz gereken şey şudur; siz onların bölgesine gidiyorsunuz.
Bir diğer senaryo da sabit duran sürülerle ilgili olsun. Köpekleri fark ettiğinizde dikkatli olun sabit olarak bekleyen sürülerde ilk ayağa kalkan köpek alfa dişi ya da onun kanından bir başka dişi olacaktır. Kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırdı ise ve havlamaya başladıysa 'gelme az sonra bölgeme gireceksin ve bende seni ham yaparım' demektir. O bölgeye girmeyin ama ayağa kalkar kalkmaz size koşmaya başladıysa zaten onun bölgesine girmişsinizdir. Bu sefer kuyruk yere paralelse bu saldırı koşusudur zaten diğer üyeler de hemen hareketlenir. Kuyruk yere paralel değil de dik ve sağa sola sallanıyorsa bu saldırı koşusu değildir size doğru heyecan koşusudur sadece.


SALDIRILARDAN KORUNMA
Tabi buradan anlatmak yazmak kolay oluyor 20-30 km hızla bir kaç saniyede köpek yanımıza geleceği için "kuyruğu nerede? ne koşusu yapıyor? saldıracak mı? eğlenecek mi?" bu mesafede bunu anlamak zor, bu sebeple tedbirli davranıp size doğru yapılan her koşuyu saldırı olarak algılamakta fayda var.
Bir defa unutmayın ki bu köpekler kısa mesafeli koşular yaparlar yani bölgeleri zaten 20-30 metreliktir. Araçlarınıza yaptıkları koşuları hatırlayın bir süre sonra aracın peşini yavaş gitseniz de bırakırlar. Aynı mantık burada da geçerli mesafe müsaitse hemen bölgeden uzaklaşın şaşırıp çakılıp kalmayın. TEK YAPACAĞINIZ ONLARIN BÖLGESİNDEN BİR AN EVVEL AYRILMAK.

Ve diyelim ki uzaklaşamadınız, köpekler son hamleyi yapmadan önce en son bir tehdit gösterisi yaparlar bu da büyük bir ihtimalle ayaklarınıza olacaktır. Sizden 1-2 metre kadar uzakta kendisine bir güvenli mesafe bırakacak ön ayaklarını iki yana açarak ayaklarınıza saldırıyormuş gibi yapacaktır. Aslında bu saldırı değildir, şiddetli ve agresif bir tehdittir ve bu an çok korkutucudur. Tam bu anda çok kararlı olun, asla köpeğe refleks ya da bilinçli olarak tekme atmayın. Zaten köpeğin beklediği an da budur. Siz tekmeyi attığınız anda ayağınızı kapacak sizi yere düşürecektir. Diğer sürü üyeleri de bu anı beklemektedir zaten asla tekme atmayın. Çok kararlı ve dik olarak yüksek sesle ona bağırın.. Malum en sağlam kelime 'HOŞŞŞT' ve 'ŞŞŞŞŞŞŞŞŞT' demektir. Bir eliniz kesinlikle havada olsun, mümkünse 'gözünüz yiyorsa ' üzerine gidip hızla eğilip yere dokunun, ve varsa taş alın, alamazsanız da eliniz de taş varmış gibi yere dokunup ayağa kalkın. Sesinizi hiç düşürmeyin bir daha yazıyorum yere düşememek için asla tekme atmayın. Çanta, şemsiye, mont v.b. ne varsa köpeklere karşı kullanın, bu eşyalar köpekler ile aranızda kalsın, unutmayın bu saldırılar en fazla 30 sn veya 1 dakika sürecek, siz ayakta kaldığınız sürece. Çünkü saldırı anında köpeklerin nabzı o kadar hızlı atar ki o heyecan bile onların yorulması için yeteri kadar fazla enerji tüketmelerine sebep olur.
Ancak yere düşerseniz saldırı süresi sizin aleyhinize uzayacaktır. Isırılsanız bile yere düşmeyin unutmayın köpekler avlarını öldürmeden canlı canlı yerler. bu güdüyle siz artık av olduğunuz anda sizi yemeyecek olsalar bile ısırıklar parçalamaya dönük olacaktır.

TAVSİYELER
  • Etraftan silah olarak kullanacağınız bir şey bulun, taş, sopa, tahta, çanta ne geçerse elinize artık.
  • Sprey, parfüm veya deodorant taşıyorsanız bu çok etkili olarak sizi kurtaracaktır. Gözlerine ve yüzlerine sıkın.
  • Son dönemlerde marketler de biber gazı spreyleri görüyorum yanınızda bunlardan bir tane bulundurun.
  • Dikkati dağıtmak için yüksek ses çıkarın yada ellerinizi bir birine vurun dikkati dağılmış köpek büyük ihtimal lider dişinin etkisinden çıkacak sadece boş yere havlayacaktır.


Bu sene bu saldırıları daha çok duyacağız eğer önlem alınmazsa, siz tedbirinizi alın,
BEN KÖPEKTEN GERÇEKTEN ÇOK KORKARIM. SİZ DE KORKUN.