Solak Olmak

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Solaklar, eski tarihlerde anormal olarak algılanır ve sağ elle yazmaya zorlanırlardı. Dünya nüfusunun %10'u solaklardan oluşuyor. Son yıllarda doğan çocukların solak olma oranının daha fazla olduğu kayıtlara geçti. 2005'te doğan solak çocuk sayısı, 1990'da doğan solak çocuk sayısının iki katı.

Solaklık genlerle mi ilgili?
Bazı insanlar solak olarak doğarlar, bazıları ise her iki elini de kullanabilirler. Sebebi bilinmiyor ama solaklık daha çok erkeklerde görülüyor. Genler, belirli fonksiyonları beynin hangi bölümünün gerçekleştireceğini belirlemekte önemlidir. Solaklarda, sol beyin duygulardan, sağ beyin ise konuşmalardan sorumludur.

Solaklarda Göze Çarpan Yetenekler
Solaklarda, beynin sağ lobu daha etkilidir. Bu lob renkleri ve sesleri algılamakta etkili. Bu nedenle solaklar resim ve müzik alanlarında daha yeteneklidir.

Ayrıca, bir çok solak insan matematik ve hafıza konusunda da çok yetenekli.

IQ seviyesi 130'u geçen her 5 çocuktan 3'ü solak!

Solak Olmanın Dezavantajları
Solak olmanın bir çok avantajı olduğu doğru, ama bazı dezavantajları da var. Araştırmalara göre solaklar, sağlaklara göre bir 1-9 yıl daha az yaşıyor. Ölüm sebepleri de genellikle kazalar oluyor.

Bunun yanı sıra solak insanlar, sosyal ortamlarda daha utangaç oluyor. Düşüncelerini açıkça ifade edemiyor yada kolayca kızarıyorlar. Uzmanlara göre bunun sebebi solak ve sağlakların beyinlerinin farklı bölümlerini kullanmalarından kaynaklanıyor.