Soluk Mavi Nokta / Carl Sagan Yorumu

Eylül 2014 | Rıdvan Bayhan, Teknik Öğretmen
Soluk Mavi Nokta, Dünyanın Voyager 1 sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen bir fotoğrafı. Fotoğraf, dünyayı uzayın sonsuzluğu içinde tek başına gösterir.

"Soluk Mavi Nokta", Carl Sagan'ın bu fotoğraftan esinlenerek 1994'te yazdığı kitabının da adıdır. Fotoğraf, 2001 yılında space.com tarafından en iyi on uzay fotoğrafından biri seçilmiştir.

990

11 Mayıs 1996'da, Carl Sagan, bir konuşmada fotoğrafı yorumlamıştır:

"Bu uzak gözlem noktasından dünya pek ilgi çekici görünmeyebilir. Ancak bizler için durum farklıdır. Şu noktayı tekrar düşünelim. O burası. O yuva. O biziz. Üzerinde; tüm sevdikleriniz, tanıdıklarınız, duyduğunuz herkes, gelmiş geçmiş tüm insanlık hayatlarını yaşadı. Tüm neşemizin ve kaderimizin toplamı, kendinden emin binlerce din, ideolojiler ve ekonomik doktrinler; bütün avcı ve toplayıcılar, tüm kahraman ve korkaklar, uygarlığın bütün kurucuları ve yıkıcıları, bütün krallar ve çiftçiler, bütün genç aşıklar , bütün anne ve babalar, umutlu çocuklar, mucitler ve kaşifler, ahlak öğretmenleri, yozlaşmış siyasetçiler, her süper star, her yüce önder, türümüzün tarihindeki bütün azizler ve günahkarlar orada yaşadı - bir güneş ışını üzerinde asılı duran bir toz zerresinin üzerinde.

Dünya, muazzam kozmik boşlukta çok küçük bir sahnedir. Şan ve zafer içinde bir noktanın küçük bir bölümünün bir anlık efendisi olabilmek için bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün. Bu noktacığın bir köşesinde yaşayanların, başka bir köşesinden gelen ve kendilerinden neredeyse hiç farkı olmayanlar tarafından uğradığı bitmek bilmeyen zorbalıklarını düşünün. Yanlış anlaşılmalar ne kadar olağandı, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, düşmanlıkları nasıl da ateşliydi. Böbürlenmelerimiz, hayali ben-merkezciliğimiz, evrende özel bir konumumuz olduğuna dair yanılgımız bu soluk ışık noktası tarafından hiçe sayıldı. Gezegenimiz, onu saran devasa kozmik karanlığın içinde ıssız bir benek. Bilinmezliğimizin içinde, Bu muazzam boşluk içinde, bizi kendimizden kurtarmak için bir yerlerden yardım geleceğine dair hiç ipucu yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, türümüzün göç edebileceği başka bir yer yok. Ziyaret, evet. Yerleşme, henüz değil. Beğenin veya beğenmeyin, Dünya şimdilik sığınabileceğimiz tek yer. Gökbilimin mütevazi ve karakter geliştiren bir deneyim olduğu söylenmiştir. Muhtemelen insan kibrinin ahmakça olduğunun, küçücük dünyamızın bu uzak resminden daha iyi bir kanıtı yoktur. Bana göre, bu birbirimize karşı daha iyi niyetli davranma ve bildiğimiz tek yuva olan ‘soluk mavi nokta’yı koruma ve değer verme sorumluluğumuzun altını çiziyor. "

990
Carl Sagan


Kaynak: Wikipedi