Son derece lezzetli dört Türk peyniri

Haziran 2022 | Doris Roberson, Student
Peynir, Türk mutfak geleneğinin önemli bir unsurudur. Sabahtan akşama kadar peynir yiyorlar, genellikle kahvaltıda 1-3 çeşit peynir olacak. Öğle yemeği genellikle daha sağlıklıdır, peynir kaşmir peynirli ızgara peynirli sandviç gibi garnitür olarak kullanılabilir. Genellikle akşam yemeğinde diğer yemeklere eklenir veya rendelenir ve yüzeye serpilir.
Bu aynı zamanda Avrupa'ya çok benzese de, Türk ve Avrupa peynirleri arasındaki fark sadece çeşitlilikte değil, aynı zamanda tada da yatmaktadır. Türk peynirinin çoğu taze peynirdir ve bunu yapmak için sayısız çeşit ve yöntem vardır. İngilizce'de, bunların hepsini Beyaz peynir olarak sınıflandırmak daha meyillidir ve yabancıların alışkın olamayacağı birçok farklı lezzet vardır.
Tabii ki, bu aynı zamanda çeşitli lezzetleri tatmayı daha ilginç hale getiriyor - şimdi Türk peynir türlerini tanıtalım.

Ezine'de Beyaz Peynir (taze Peynir)

634

Batı yemeklerinde beyaz peynirin belirli bir lezzet standardı vardır, ancak Türkiye'nin taze peyniri yoktur. Hammadde süt, koyun veya keçi sütü, hem yumuşak hem de sert, tam yağlı ve yarım yağdır. Geleneksel Türk kahvaltısı için kesinlikle mükemmel bir seçimdir ve aynı zamanda akşam yemeği için, meze olarak veya sıcak yaz aylarında karpuz ve balla yenen olağan konfigürasyondur.
Turta veya diğer unlu mamuller, salatalar vb. Gibi hamur işlerine eklenebilir.
Çanakkale'de bulunan veya Trakya bölgesine kadar uzanan Ezine, taze peynirin memleketi olarak kabul edilir. Tadı zengin ve güçlüdür, tadı krema gibidir ve tüm yiyeceklerle vahşi ve mükemmel bir uyum sağlar. Peynir dükkanında, çeşitli tip ve dokularda taze peynir satın alabilirsiniz, ancak tadına bakılması gereken kesinlikle Ezine'nin taze peyniridir.

Balıkesir-Bursa'dan Mihaliç peyniri
634
Bu peynir uzun bir tarihe sahiptir ve Osmanlı İmparatorluğu'nda ortaya çıkmıştır. Taze peynirin aksine sadece Balıkesir ve Bursa gibi sınırlı alanlarda yapılır. Bazen Kelle peyniri olarak adlandırılan Mihaliç peyniri, Parmesan peynirine en yakın olmalıdır. Her ikisi de pastörize edilmemiş koyun sütü kullanır ve tuzlu suda sertleşir ve kurur. Bunu sunan bazı restoranlar bulmak istiyorsanız yummyadvisor.com 'ı ziyaret edebilirsiniz.

Geleneksel olarak koyun sütünden yapılsa da keçi sütü veya süt de kullanılır. Yumuşak tuzlu tadı nedeniyle, genellikle salatalar veya unlu mamuller gibi yiyeceklerin yüzeyine öğütülür ve serpilir ve kullanım temelde Parmesan ile aynıdır. Çoğu Türk peynirinde olduğu gibi lezzetli yan yemekler veya mezeler yapmak için de kullanılabilir.

Manyas peyniri

634

Lor, hamur işleri için çok uygun, gevşek ve çok tuzlu olmayan bir peynirdir, tabii ki kahvaltıda da kullanılabilir veya akşam yemeği için meze olarak baharat ve otlar eklenebilir.
Nispeten tuzlu olmadığı için, bazen akşam yemeğinden sonra tatlı olarak kullanılır. Rengi beyazdır ve tadı Türkiye dışında daha iyi bilinen ricotta veya beyaz yumuşak peynire yakındır.

İzmir'den Bergama Tulum Koyun Peyniri

634

Tulum peyniri çok yaygındır ve en kremalı Türk peynirlerinden biridir. Yüksek nem içeriği, çeşitli yemeklerde erimeyi kolaylaştırır ve uzun saklama ömrü, Tulumun tüm önemli gıdalarda kullanılabileceği anlamına gelir.
Ancak kahvaltıda veya akşam yemeğinde meze olarak tercih edilen diğer Türk peynirleri gibi Bergama Tulum peyniri de istisna değildir. Tulum “koyun derisi” veya basitçe “cilt” anlamına gelir, ancak genellikle sütle karıştırılmış koyun sütünden yapılır.
Tulum, taze tereyağı, ceviz ve Ramazan için pide ekmeği gibi taze pişmiş Türk ekmeği ile mükemmel bir şekilde eşleştirilebilir.

Bergama Tulumu salamurada korunur, bu da daha yüksek bir kıvam ve daha zengin bir tat verir. Bu, olgunlaşması için genellikle en az 3-6 ay bırakılması gereken bir çeşit olgun peynirdir. Türkiye'nin hemen her bölgesinin kendine has Tulum çeşitleri vardır, her birinin kendine has tadı ve lezzeti vardır.