Soru takibi, puan sistemine etkisi ve yapılan değişiklikler

Mayıs 2013 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Bir süredir uygulamaya koyduğumuz "Saygınlık Sistemi" üzerinde bugün ve önümüzdeki süreçte bir kısım değişiklikler gerçekleştiriyoruz. Bu değişiklikler tümüyle sizlerden gelen geri bildirimler ve bizim tespit ettiğimiz bazı noktalar ile şekillenen ve tüm sistemin herkese daha adil yaklaşabilmesi ve daha güvenilir olması açısından uygun gördüğümüz değişikliklerdir.

Öncelikle bunu ısrarla belirtmek isterim ki, saygınlık sistemini oluşturan puanlamalar ve bunların nasıl şekilleneceği konusunda gerçekten çok fazla düşünüyoruz ve bu konuda yaptığımız veya yapacağımız tüm değişiklikler sistemin sizlerin ve tüm kullanıcılarımızın daha çok güvendiği bir noktaya gelmesi amacını taşıyor.

Bugünden itibaren, sorusu takip edilen kişinin bu işlemden puan alınması durumunu sistemden çıkarmış bulunuyoruz.

Neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç vardı?
Soru takip etme işlemi, kullanıcının sorduğu sorunun ne kadar rağbet gördüğü ve bir diğer deyiş ile sorunun kalitesi hakkında bize ipucu veren bir sinyaldir. Ancak, inploid içierisinde bulunan hazır sorular ve bu soruları sahiplenmiş olan kullanıcılar, bu sorular takip edildiğinde de otomatik olarak puan toplamış oluyorlardı.

Bu durum 2 sonuç doğuruyordu;
  • Soruyu kendi oluşturmadığı halde sorunun kalitesinden faydalanmış oluyorlardı
  • Sahiplenilen soruların gerçek oluşturucularının sisteme katkısı göz ardı edilmiş oluyordu
Sonuç olarak, soru sormak gerçekten önemli bir işlem, ve bizler herkesin daha fazla soru üretmesi taraftarıyız. Hazır Sorular kalıcı bir sistem değil, geçici bir sistemdir ve bir sürenin sonunda sizler daha fazla soru üretmeye başladığınızda işlevini tamamlayacak ve ortadan kalkacaktır.

Bunun için sizleri inploid'de hem sizin, hem de diğer insanlar için de faydalı olabilecek sorular sormaya davet ediyoruz: inploid.com/ask

Şimdi ne olacak?
Saygınlık Sistemi ve puanlamalarda önümüzdeki günlerde bazı yetkilendirmeleri devreye sokmayı planlıyoruz. Yani inploid kitlesi içinde kendine güven yaratabilen kişiler zaman içinde burada yetki sahibi olmaya başlayacaklar. Bizim istediğimiz, tüm bu platformu bizlerin değil, sizlerin yürütmenizdir. Tüm bunlar, sizlere yerinde ve dengeli yetkileri aktararak gerçekleşebilir, inancımız bu.

Tüm geri bildirimlerinizi bekliyoruz.
  • Geri bildirimleriniz için bu yazının altına yorum yapabilirsiniz
  • Mail ile ulaşmak için: info[at]inploid.com