Sosyal Dönüşüm - "Gangnam Style"

Aralık 2012 | Ali Cambaz, Bilgisayar Mühendisi

Sosyal Dönüşüm - "Gangnam Style"

Köşe Yazıları

"1 Milyar" ( 1.000.000.000 ) sayısı sizin için ne ifade ediyor?

Kimileri için büyük ikramiye, kimileri için ülke çapında yapılan yatırımlarda kullanılan bütçe ifadesi...

Ancak, "PSY-Gangnam Style" dediğimde; hepinizin YouTube'ta bu videonun izlenme sayısı olduğunu rahatlıkla algılayacağınıza eminim.

Global bir fenomene dönüşen "Gangnam Style" an itibari ile 1 milyarın üzerinde izlenmiş durumda.Hatta varyantları yani benzer versiyonlarını da hesaba katarsanız rakam 1.2 milyarı geçebilir.


İşin daha da ironik tarafı, mayalar takvimine göre: 21 Aralık tarihinde kıyamet senaryolarını konuştuğumuz gündem içerisinde, izlenme oranının bu sayıya ulaşması...

Dile kolay gelebilir ama ortalama 4 dakikalık bir klibin 1 milyardan fazla kez izlenmesi; toplam zaman harcaması olarak sonucu kesinlikle yorumlanması gereken bir durum...

Global Pazarlama Gücü

Yaş, dil, din, ırk fark etmeksizin dünya çapında gelen bu şöhretin sosyolojik araştırmaları mutlaka yapılacaktır, ancak benim merak ettiğim: sosyal medyanın yarattığı global pazarlama gücünün farkında mıyız?

Eğlence odaklı bir içerik olan "Psy-Gangnam Style" küresel bir pazarlama ve reklam kampanyası güderek, şu anki pozisyonuna ulaşmak istese, inanın milyonlarda dolar harcasa dahi belki başarılı olamazdı.

Burada domino etkisi, samimiyet, zamanlama faktörlerini vurgulamak lazım.

  1. Klip özünde "kara mizah" olarak adlandırılan ve ülkede gelir düzeyi yüksek bir kesimin enteresan eleştirisi olarak tanımlansa da, algılanması kolay, renkli, hareketli yapısı ile tüm dünyaca ilgi gördü.
  2. Basit figürleri ile herkesin uygulayabileceği bir tarz oluşturdu.
  3. Mecra olarak tüm dünyadan ulaşılabilir bir platformu tercih etti, yayılımı için sosyal medyanın diğer önemli markalarını ( facebook,twitter vb. gibi ) etkin biçimde kullandı.

Köşe Yazıları

"Etkileşim = iyileştirmeye açık alanların tespiti" ana fikrinden yola çıkılarak, kar topu gibi başlayıp, global ÇIĞ formatına dönüşen bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Video içerik biçiminde görselleştirilen, ürün/marka/hizmet sunumuna yönelen kurumların; kitlelere ulaşma şansını yükselttiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Hızlı tüketilen içeriklerin, artık algılanmasının da yukarıda saydığımız temel öğeleri içermesi gerektiği bilinen bir gerçek.

Arap Baharında yaşanan "herkes, her an lider olabilir", "organize olmanın yarattığı toplumsal güç" gibi mottoların, gangnam style benzeri durumlarda "herkes her an ünlü/şöhret olabilir" şeklinde söylenmesi sosyal medyanın etkinliğini kanıtlayan bir olgu...

Fırsatların olduğu yerde, doğal olarak tehditlerde mevcuttur.

Başarı hikayelerin yanında, müşteri olarak markadan zarar görmüş/memnun kalmamış kişilerin bu mecra üzerinde şikayetlerini dile getirmesi kriz etkisi yaratacak sonuçlara neden olabilir.

Örneğin; 2009 yılında, havayolu ile yaptığı yolculuk sırasında gitarı kırılan müzisyenin, marka hakkında şarkı yazıp, şikayeti ile ilgilenmeyen yetkilileri enteresan bir şekilde eleştirmesi gibi... (12 milyonun üzerinde izlenme rakamını gözden kaçırmayalım.)

Peki son kısımda yine bir soru ile mevzuyu bağlayalım.

Siz kişi ve/veya kurum olarak, sosyal medya dönüşümüne hazır mısınız?

Dijital medya planlamanızı yapmadan geçirdiğiniz her gün, belki de kaçan fırsatlar ve/veya büyüyen tehditler olarak karşınıza çıkabilir.

Not : Sorunun cevabını "ortak akıl" perspektifinde öğrencilerle birlikte arayacağımız, Uludağ Üniversitesi - Matematik Bölümünde 28 Aralık 2012 Cuma saat 10.00-11.00 arasında düzenlenecek seminere tüm okuyucularımızı bekleriz