Sosyal medya bugün neleri kaldırmıyor?

Mayıs 2013 | Hakan Özerdem, Makina Mühendisi
30 yaş üstü erkekler başta olmak üzere çevremdeki bir çok arkadaşımın paylaşımları bazen beni derinden etkilerken, bazıları da kahkahalarıma sebep oluyorlar. İyi veya kötü sosyal medya özgürlük anlamına gelse dahi bu mecranın da bazı yazılı olmayan kuralları var ve hepimiz zaman zaman bu kuralları çiğniyoruz.
Gelin birlikte neler günümüzde çevrenizdekileri rahatsız ediyormuş, bir göz atalım.
Kimse telefonunuzu tekrar kaybetmenizle ilgilenmiyor!
Çok görüyorum, "telefonumu kaybettim, numaraların hepsi silindi, lütfen numaranızı yollar mısınız?" mesajlarını. Hatta bunun bir adım ilerisi de numaranızı yorum alanına ekler misiniz? ricası oluyor. Yapmayın yahu. Telefonlar akıllı oldukça siz mi üşengeçleştiniz? Bugün en dandik telefonda bile listeyi bir yerlere aktarma opsiyonu var, onu kullanın. Yok beceremiyorsanız, bir zahmet edin de telefon kayıtlarınızı bir yere yazıverin.
İnsanların emeklerine biraz saygılı olun!
Bir çok kişi görüyorum, antin ve kuntin resimlerin üstüne saçma bir yazı yazıp, altına da kendi isimlerini ekliyorlar. Aslında bunlar biraz samimi olanları, kendilerine güvenemeyenler genellikle Can Yücel, Ömer Hayyam, Dadaloğlu vb isimleri ekliyorlar ki, birileri sadece isimden dolayı bu şiirimsilere paye versinler. Yok efendim, eğer bir fotoğrafçının resmini sosyal medyada paylaşıyorsanız, bu kişinin ismini ilgili bir alanda paylaşmanız size negatif değil, pozitif etki eder.
Dünyanın derdi siz değilsiniz!
Çevrenizdeki insanlar o anda olan bir depremden, ölümden bahsederken, kendiniz için önemli olan Voleybol Federasyonunun zırt maçına atadığı tırt hakem kimsenin umrunda değildir. Hele de siz bu paylaşımınızı saatte 15 kere yapıyorsanız sadece komik olursunuz. Eğer ilgi çekici olmaksa derdiniz, gündemde olan konu üstüne yazdığınız farklı bir yorumla ortaya çıkmayı deneyin. Biraz daha şansınız olabilir.
İlişkinizdeki sorunlar kimsenin derdi değil!
Yok tartıştınız, yok ayrıldınız, yok seviştiniz, yok barıştınız. İyi de bize ne? Zaten yakın dostlarınız herhangi bir anınızda yanınızda olurlar, ama sosyal medyada, hele de Twitter aleminde sizi takip edenlerin ilişkinize duyduğu ilgi, basurunuza duyduğu ilgi kadar olacaktır. Ne siz fenomensiniz, ne de onlar fan club üyeleri...
Gece dışarı mı çıktınız? Ay ne hoş!
İyi eğlendiniz mi bari? Hani onlarca da fotoğraf çektiniz ve yüklediniz sosyal medyaya. Facebook albümünüzde de bunlar duruyor. İyi de 7 TL'lik bira içip, dinlemek için ayrıca ücret ödemediğiniz o grubu herkes gidip görüyor. Farklı olan veya bakılmasını istediğiniz ne ola ki? Tamam anlarım, bir konsere gidersiniz, onu eklersiniz sosyal medyaya da biz de keşke orada olsaydık deriz, ama hem kendi gecenizin resimlerini koymanız artık banal, hem de kimse ilgilenmiyor emin olun.
Özel konularınız özelde kalsa nasıl olur?
Hemoroid tedavinizi Facebook'da paylaşmıyorsanız, ilişkilerinizdeki tartışmaları da genele taşımamanız doğal olmalıdır. Ama dostlar bizi kavgada görsün tadında bir derdiniz varsa buyrun, bizde de engelleme veya listeden çıkarma şekli var. Bakın söylüyorum, Twitter'da DM, Facebook'da mesajlaşma alanı boşuna konmadı. Biraz saygı...
Çektiğiniz fotoğraflara illa efektler eklemek zorunda değilsiniz...
Biz sizi olduğunuz gibi kabul etmişiz zaten, üstelik kıçıkırık bir telefonla çektiğiniz fotoğrafa 50 efekt ekleseniz de o kadrajınız yamuk farkında mısınız? Bir de artık ne yediğinizi çekip durmasanız? Tamam anlarım bir yemek yaparsınız, özel bir şeydir, onu da paylaşırsınız da, Burger King'de yediğiniz hamburgerin nesi, ne kadar özel olabilir sizce? Hem diyetime zararlı, hem de artık cılkı çıktı inanın ki.
Kendi resimlerinizi arkadaşlarınızın duvarlarına eklemenin alemi nedir?
Yahu biz gelip evinizin duvarına kendi fotoğraflarımızı mı asıyoruz. Nedir bu etiketleme hastalığı? Çok kişi görsün istiyorsanız, çok kişinin bakacağı bir şeyi bulun ve paylaşın, insanların duvarlarını kirletmeyin, bakın Allah adı andım.

Daha fazla bilgi: Sosyal medya bugün neleri kaldırmıyor? | SEO ve Sosyal Medya Günlüğü - Hakan Özerdem ozerdem.info/sosyal-medya-bugun-neleri-kaldirmiyor/#ixzz2tuq...
Under Creative Commons License: Attribution
Follow us: @hakanozerdem on Twitter | ozerdem.hakan on Facebook