Spor Eşit Değildir Futbol !

Mart 2013 | Fatih Samet Atasoy, Spor Akademisi Öğrencisi
Spor Eşit Değildir Futbol !

Sporu içine girdiğim yıldan beri spor haberlerini ve spor programlarını seyrediyorum. Ama nedense futbola başladığım yıldan üniversite hayatımın başlangıcına kadar olan sürede spor programlarının futbolda ibaretmiş gibi olduğu hissine kapılıyordum. Gazetelerde, TV programlarında, radyolarda nerde futbol orda ben varım diyebilecek kadar her şeyim olmuştu. Spor ile ilgili bir konudan bahsedildiğinde tek konuşulacak konu futbol idi. Hele de Trabzon gibi bir şehirde yaşadığınızda futbolla yatıp futbolla kalkarsanız. Çünkü bu yörenin insanın spor kelimesinin eş değeri futbol onunda eşdeğeri Trabzonspor olmasıdır.

Bizde tabi küçüklükten üniversite hayatına kadar o anlayışla geçti ama üniversiteyi kazandığımda hele de sporla ilgili bir bölüm okuduğunda işlerin tamamen değiştiğini gördüm. Artık olaylara faklı bakmaya, daha ayrıntılı incelemeye, irdelemeye sahip oluyorsunuz ya da benim üzerimde böyle bir etki oluştu. Tabi birde Türkiye’de spor la ilgili yaşanan olaylar göz ardı etmemek gerekir. Bir zaman sonra sporla ilgili haberler, gazeteler, programlar beni rahatsız etmeye başladı. İşin garibi beni futbolda soğutacak seviyeye kadar geldi. Bunun en büyük etkisi 2010-2011 yılında yaşanan şike olayları ve şikeyle alakalı alınan kararlardır. Her neyse buralar hiç girmek istemiyorum. Artık Spor kelimesi geçtiği her yerde sadece futbolun değil sporla ilgili tüm branşların, tüm olayların konuşulmasını ve bahsedilmesini doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü sporun artık sadece futbolda ibaret olmadığını ve ona verilen değeri hak etmediği düşünmem spora olan saygımı daha da artırmıştı. Ayrıca Spor ile alakalı verilen programların sadece futbol üzerinden rant sağlaması ve üstüne üstün spor haberlerinin içinde sadece futbol branşını barındırması spor kelimesine büyük bir saygısızlık yapıldığını düşünmemi sağlıyor.

Bugünlerde yine biraz da olsa sporla ilgili yazılı veya görsel yayınlar spor kelimesinin hakkını vermeye gayret gösterdiğini söyleyebilirim. Ama geçmiş senelerde artık öle bir iz bırakmış ki futbol Türkiye’de istenilmese bile konuşuluyor. Buna en büyük örnek Trt 3’de yayınlanan Futbol Hariç Programı; futbol dışında tüm spor branşların tanıtılması ve gösterilmesi amaçlı yapılan bir programdır. Ama burada da Türkiye’de Spor kelimesinin sadece Futbolun üzerinde yoğunlaştığı bir toplum olarak görülmesi içler acısı bir durum olduğunu söyle biliriz, Futbolun içinde olmadığı bir program bile futbol kelimesinin geçtiği bir program adı olarak yayınlanıyor. Komik bir durum değil mi? Yayınlanan programlarda ise İşler sadece Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor üzerinde dönüyor. Merhaba sayın seyirciler kelimeleri sarf edildikten sonra direk futbol transferleri, futbolcu sakatlıkları, Futbol takım istatistikleri verilmeye başlıyor geriye kalan zamanlarda ise az da olsa diğer spor alanlarına yöneliyor, sonrada niçin diğer branşlar da başarı gelmiyor diye yakınır dururuz. Ama emin olun şunu da idrak edemiyorlar, süper lig şampiyonu olup futbolda başarılı olduğumuzu düşünen insanlarımız uluslararası arenada başarısız olduğumuzu anlayamıyorlar…

Her neyse burada söylemek istediğim, Artık Bu alanda ciddi şekilde revizyona gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer program ya da gazete, spor adını taşıyor ise o isime yakışır şekilde yayınlar yapması, ülkede yaşayan insanları daha bilinçli ve duyarlı kılmalarını sağlayacaktır. Ama futbol yayını yapmak istiyorsa da tabi ki yapılabilir, zaten yapılan programlarda var kimsenin onlara karışacak hali yok. Sadece programlara verilen isimlerin doğru nitelendirilmesi ve o ismin içeriğine uygun olarak yayınlaması gerekmektedir. Eğer birkaç program örnek verecek olursak spor servisi yerine futbol servisi, spor haberleri yerine futbol haberleri, spor manşeti yerine futbol manşeti gibi isimler vererek yayınların yapılması daha doğru olacaktır.