Stephen Hawking'den yapay zeka uyarısı

Mayıs 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
610

Sarışın ateşli kadın robotların sütyenleri ile etrafa ateş açarak dünyayı yok edebilecekleri yönündeki düşünce artık çok da saçma değil.
Özellikle ünlü fizikçi Stephen Hawking'in yazımına katkı da bulunduğu İngiliz gazetesi Independent'ta hafta sonu yayınlanan yapay zeka ile ilgili makale sonrası.
Cambridge Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapamaya devam eden Stephen Hawking, "Yapay zekayı yaratmayı başarmak insan tarihindeki en büyük olay olacak. Ne yazık ki riskleri bertaraf etmeyi öğrenmez isek bu ayrıca sonuncusu da olacak. " dedi.

Makaleye Johnny Depp'in rol aldığı Transcendence (Evrim) filmine atıfta bulunarak başlayan Hawking, bunun "tarihteki en kötü hatamız" olabileceğini de belirtti.
Tabi kötü olan film değil, kötü olan "yüksek zekaya sahip makinaların bilim kurgudan ibaret olduğunu düşünmek. "

610

Kendi kendini süren otomobiller, Siri, Google GOOGL +0.27% Now ve Cortana gibi teknolojik gelişmeleri "eşi görülmemiş yatırımların yapay zeka silahlanmasının semptomları" olduğunu söyleyen Hawking, tüm bunların gelecekte olacakların yanında çok sönük kalan gelişmeler olacağı uyarısında bulundu.
Potansiyel yararlar devasa olduğunu, belki savaşların, hastalıkların ve sefaletin bu sayede ortadan kalkabileceğini belirten Hawking bununla birlikte kötü sonuçları tasavvur etmenin daha kolay olduğunu ifade etti.
Hawking, "Bir kişi, bu tarz bir teknolojinin finansal piyasaları zekası ile alt ettiğini, insanların araştırmalarından daha iyi icatlar çıkardığını, insan liderlerini manipüle ettiğini ve akıl erdiremeyeceğimiz silahları geliştirdiğini tasavvur edebilir. Hepimiz risklerden kaçınarak yararlar elde etme şansını artırmak için ne yapmamız gerektiğini kendimize sormalıyız" dedi.
Transcendence filminin fragmanında Depp'in canlandırdığı karakterin söylediği gibi: "İnsan hissinin tümüne sahip bir makine. Bu makinanın analitik gücü dünya tarihindeki herkesin toplam zekasından daha büyük olacaktır. "

Hollywood'ın büyük ekranlarda bu tarz mesajlar vermesi eğlenceli olabilir. Ancak Hawking gibi birisinden bu tarz mesajlar duymak oldukça korkunç.kaynak: wsj.com.tr/article/SB10001424052702304831304579543290513591548.html? mod=trending_now_1