Steven Spielberg

Ekim 2013 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
Sinema

Steven Allan Spielberg- 18 Aralık 1946- Cincinnasti\ Ohio\ ABD

Yönetmen, Yapımcı
Evlilikleri: Amy Irving (1985- 1989) , Kate Capshaw( 1991-) altı tane çocuğu bulunuyor.

Babası bilgisayar mühendisi
Lakabı: 'Masalcı'

Sinemaya ilgisi küçük yaşlardan gelmektedir. Henüz buluğ çağına gelmeden arkadaşlarıyla birlikte 8mm lik kamerayla filmler çeker, film gösterimini evde para karşılığı yapar. Ablası da misafirlere pop corn satar.

KENDİ AĞZINDAN SÖYLEDİKLERİ...
-"Meslek hayatım boyunca saat 09. 30 ile 17. 30 arasında çalışmayı kendime şaşmaz bir kural edindim. Çok gerekmedikçe bu saatleri zorlamam. Ne kendim, ne de ekibim için... Saat 18. 00'de mutlaka evimde olurum ve günümün ondan sonraki bölümünü bütünüyle aileme ayırırım. Ev halkıyla birlikte akşam yemeği yeriz, çocuklarıma masallar okurum, onları yataklarına yatırırım, eşimle sohbet ederim. Ertesi sabah da çocukları erkenden okula bırakır, işe ondan sonra giderim. Bu eylemler, beni birazdan içine dalacağım yoğun çalışma günü için motive eder. Ayrıca, hafta sonları da kesinlikle çalışmam. O iki gün kesin olarak aileme aittir. "

-"Çocukluğumdan beri kahve denilen şeyin tadından ölesiye nefret ederim. O yüzden de hayatım boyunca bir bardak bile kahve içmedim. "

- "Dünyadaki en tehlikeli uyuşturucu eroin falan değil, film şeridi müptelalığıdır, sinemayla uğraşmaktır. Selüloidin tadını bir kez aldınız mı onu bir daha asla bırakamazsınız. Ve ben de en fazla iki yılda bir bu maddeden yapımcı-yönetmen pozisyonunda bir doz almazsam ölürüm. " Sinema

İzlediğim tüm filmlerinde ağlamışımdır. Pek çok filmlerinde özellikle 1990lara kadar olan çalışmalarında çocuk ve genç kahramanlar ön plandadır.

Christian Bale ve Steven Spielberg ' Empire of the Sun' çekimleri sırasından bir kare
Sinema

FİLMLERİ:

Sinema