Suç Ve Ceza Arka Kapağından...

Şubat 2015 | Abdullah Gürel, Webmaster
2010

DOSTOYEVSKİ

(1821-1881) Rus roman yazarı. Çocukluğunu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren Dostoyevski, 1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklandı. On ay hapishanede kalan Dostoyevski kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz arkadaşı ile affedildi. Cezası 4 yıl kürek 4 yıl da adi hapse dönüştürüldü. Bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde öldü. Dostoyovski için 31 Ocak 1881 yapılan cenaze töreninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasından yürüdü...

------

SUÇ VE CEZA

Fakir bir genç olan Raskolnikov başarılı olmasına rağmen hukuk fakültesini maddi sebeplerden ötürü yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.
Paranın; parayla ne yapılacağını bilmeyen, insanlığa parazit olan aşağılık insanların elinde iken, toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayabileceklerin para sıkıntısı çekmesinin yanlış olduğunu düşünmektedir.

Bu yanlışlığı düzeltmek üzere yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi ve görgü tanığı bırakmamak için onun kız kardeşini öldürür. Kimsenin kendisini görmediğini ve geride çok büyük bir olasılıkla hiçbir iz kalmadığını bildiği halde, bazı tesadüflerin sonucunda Raskolnikov müthiş tedirginlik içine düşer. İnsanlığını, masumiyetini yitirmiştir.

Temiz kalpli Sonya ya suçunu itiraf eden Raskolnikov, polise teslim olur ve cezasını çekmek üzere Sibirya ya gider.