SULTANLAR

Aralık 2013 | Ishak Budak, Köşe Yazarı
Gezi Parkı Direnişi
Kendimi sizlere kısaca tanıtmak istiyorum: Adım İshak Budak. Bitlis Eren Üniversitesi’nde Tarih bölümünü okuyorum yaklaşık bir yıldır çeşitli internet sitelerinde blog yazıyorum. Yazacağım yazı konusunda epey tereddüt yaşadım. Kararımı vermek kolay olmadı. Vermem lazımdı verdim de. Yazacağım yazıyı ‘Gezi Sultanları ’ve ‘Fatih Sultan Mehmet’e hitaben yazdım. Keyifli okumalar…
1451, herhangi bir gün:
‘İki Kıtanın ve İki Denizin hakimi Fatih Sultan Mehmet ’(1451-1481)
Sultan Mehmet(II) 30 Mart 1432’de Edirne’de doğmuş olup, II. Murad’ın dördüncü oğluydu. Abisi Amasya Valisi Ş hz. de Alaaddin Ali Çelebi‘nin vefatı üzerine Osmanlı tahtının yegane varisi olmuştu. 12 yaşında tahta geçen Osmanlı’nın 7.padişahı İlk defa tahta çıkıyordu. Babasının ölümünden on beş gün sonra II. Mehmed, bütün Osmanlı ülkelerinin Padişahı sıfatıyla Edirne‘de ikinci defa tahta çıktı. Cesur yürek tahta tekrardan çıkmıştı. Âlim, Şair ve anat. ârları toplar ve onlarla sohbetten çok hoşlanırdı. Gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir kumandan ve idareci idi. Yapacağı isler hususunda, en yakınlarına bile hiç bir şey sizdirmazdi. 21yaşındayken Konstantinopolis’i fethetti. Yıkılmaz diye bilinen Bizans’ı yıktı. Bunları yaparken 21 yaşındaydı.
Evet, 21 yaşındaydı cesur yürek daha gençliğinin baharındaydı.
2013, Gezilerden bir gün:
Ethem Sarısülük Taksim Gezi protestolarında hayatını kaybetti. Öldüğünde gencecikti. Gençliğinin baharındaydı. Sultan Mehmet İstanbul’u fethetti gencecik yaşında.
Abdullah Cömert, İsmail Ali Korkmaz ve diğerleri gencecikti. Yaşamlarının baharındaydılar. Ama öldüler. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un sultanıydı o yaşlarda. Onlar da gezi sultanıydılar o yaşlarda. Gezi Sultanları melek olup uçtunuz. Unutulmayanlardansınız.
Aforizma: Hiç kimse sanmasın bu dünya ona kalır. Bu dünyada nice firavunlar, nice sultanlar, nice krallar ve niceleri geldi. Geldiler ama gittiler. Kalamadılar kalamazlardı zaten. Dünya ölümlü. Belki sonsuza kadar kalacaklarını zannetti bazıları ama kalamadılar.
Anlatacaklarım uzundu. Uzun yazılarda bıkkınlık veriyor okuyuculara. Onun için bana göre en iyi anlatım şeklini seçmem gerekirdi. Kararımı verdim. Şiir paylaşmak istedim.
Bir şiir…
Kalabalıklaşıyoruz solumuzla,
Benlik yok bizlik var bizde,
Vicdan haykırıyor duymadığın ötekileri
Unutma asilliğin rengidir merhamet
Vurdumduymazlığın rengi kaba kuvvet
Durmadan Kalabalıklaşıyoruz…
Ve KALABALIKLAŞIYORUZ.
Son Söz:
"Fikirler, cebir ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez. " »Mustafa Kemal Atatürk