Suriye için bir prova mı?

Mart 2012 | Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı
Suriye"ye müdahale provası mı?

Türk ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin, 5 Mart'ta, Anadolu Kartalı 2012 adlı ortak hava tatbikatına başladığı ortaya çıktı. Amerikan kaynaklarından edinilen bilgiye göre tatbikatta hedef ülke hava savunma sisteminin ortadan kaldırılması canlandırıldı. Bu tarz operasyonların daha önce Bosna, Kosova ve Irak'ta gerçekleştirildiği belirtildi. Sessiz sedasız gerçekleştirilen bu tatbikat akıllara, 'Suriye'ye müdahale provası mı yapıldı' sorusunu akıllara getirdi.

Konu, ne Genelkurmay'ın, ne de Türk Hava Kuvvetleri'nin duyurularına yansıdı. Türk Hava Kuvvetleri sessiz sedasız, 5 Mart'ta, Amerika'yla ortak Anadolu Kartalı 2012 tatbikatına başladı. 

16 Mart'a kadar sürecek olan tatbikata ilişkin bilgiler, Amerikan kaynaklarından edinildi. Buna göre 15 Amerikan F-16 savaş uçağı Anadolu Kartalı Tatbikatı'na katılmak üzere Konya'ya geldi. Amerikan radar görevlileri de Konya'daki üsse yerleşti. Tatbikat, 3. Ana Jet Üssü Operasyon Grup Komutanı Albay Ercan Dursun'un 4 Mart'taki açılış konuşmasıyla başladı.

Türk ve Amerikan uçakları Konya semalarında uçuşa geçti. Tatbikatın konusu hedef ülkenin hava savunma sistemini ortadan kaldırmak olarak belirlendi. Bu kapsamda Amerikan'ın 'SEAD' adı verilen hava saldırı taktikleri kullanıldı. 

SEAD taktiklerine hedef ülke radarlarını devre dışı bırakmak ya da nokta atışlarıyla ortadan kaldırmak amacıyla başvurulduğu belirtildi. Amerika'nın bu hava saldırı taktiklerini Bosna, Kosova ve Irak'ta devreye soktuğu kaydedildi. 

Anadolu Kartalı 2012 tatbikatının bu çarpıcı özelliği 'olası Suriye operasyonun provası mı yapıldı' sorusunu getirdi. Zira, Amerika ve Türkiye'nin ısrarla gündemde tuttuğu Suriye'ye insani koridor açılmasında, Hava Operasyonlarının kilit yer tutacağı belirtiliyor. Bu çerçevede Türk ve Amerikan hava kuvvetlerinin ortak tatbikat yapmış olabileceği ifade ediliyor.