Suriyeli vatandaşlardan gelen hastalıklara dikkat!

Nisan 2014 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Ülkemizde yenidoğanla başlayan bulaşıcı hastalıkları eredike etmek için yapılan aşı uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamalarla bulaşıcı hastalıkları mümkün oldukça azaltmayı başarıyoruz derken; kontrolsüz biçimde yapılan göçler hepimizin sağlığını tehdit altına almış bulunuyor...

Sokaklarda 10 adımda bir gördüğünüz dilenerek geçim sağlamaya çalışan suriyeli vatandaşların bu acı durumunun dışında bir de salgın hastalıkları barındırdığını bilmenizi isterim.

Ülkemizde kızamık vaka sayısı en son 300lerde bulunuyordu. Şimdilerde bu sayı 20 kat artmış bulunuyor. Hatta önceki yıllarda aşılama programları ile kızamık sıfıra ulaşmıştı. 1 Ocak 2012-19 Haziran 2013 tarihleri arasında (349 adedi 2012 yılında olmak üzere) toplam 6196 adet kızamık vakası bildirilmiştir. Müezzinoğlu; 'son 1 yıldaki artışın gerekçesini şu şekilde açıkladı: "Ülkemiz, bulunduğu konum ve günümüzde artan insan hareketleri sebebiyle yurtdışı kaynaklı risk altındadır. Nitekim bir süredir, yurtdışı kaynaklı kızamık vakaları görülmekte olup gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.'

Bunun dışında ülkemizde en son 1998 yılında görülen Polio (çocuk felci) tekrar gündeme gelen bir hastalık oldu. Çocuk felci virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Virüs vücuda ağız yolu ile girer. Virüs ile temas edenlerin bir kısmında ciddi bir hastalık gelişmez. Ancak bunun dışında kolların ve bacakların felce uğradığı durumlar da ortaya çıkabilir. Eğer virüs nefes alıp vermeye yarayan solunum kaslarını etkilerse hastalığın sonucu ölüm de olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyelilerde kızamık, verem ve çeşitli bulaşıcı deri hastalıklarına rastlandığına dikkat çekmiştir.

3805

3805

Yazımı ırkçılık ya da herhangi bir siyasi politika yüzünden yazmadığımı belirtmek isterim. Ülkemize gelen bu mağdur insanları çok fazla savunduğunu düşünen bir takım muhalifler acımaktan ve politikaya alet etmekten başka bir şey yapmıyor. Öyle olmasa her adım başı dilenen bu insanları görmezdik. Madem böyle bir sistem izleniyorsa da eni boyu düşünmek gerekir. Kendi vatandaşını tehlike atmadan her türlü sağlık politikasını da izlemek gerek... Yoksa salgınlar, hastalıklar ve ölümler çok uzak değil. Her türlü önlemin alındığına dair yapılan açıklamalara inanmadığımı, görülen vaka sayılarındaki artmadan da anlayabilirsiniz... .