Suriye'nin düşmanları İstanbul'da-1 nisan 2012

Nisan 2012 | Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı
Suriye’deki isyancılar ve Batılı işbirlikçileri bugün İstanbul’daki toplantıda bir araya geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da dahil 74 ülkeden devlet başkanları ve dışişleri bakanları katılacak. Toplantıda Esad rejimini devirmek için Şam’a yapılacak yeni yaptırımlar konuşulacak.

ABD öncülüğündeki Batı’nın yaratıp dünyaya armağan ettiği iki önemli kriz, İran’ın nükleer faaliyetleri ve Suriye sorununa İstanbul’da çözüm aranacak. AKP hükümeti, bu çerçevede iki hafta içinde İstanbul’da iki kritik zirveye ev sahipliği yapacak. Bunlardan ilki bugün yapılacak Suriye’nin Dostları Toplantısı olacak.

Dünya basının yakından takip ettiği İstanbul Kongre Merkezi’ndeki toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Toplantı, ülkesindeki Batı işbirlikçilerinin silahlı kalkışmasını bastırmaya çalışan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı bir uyarı niteliği taşıyor. Suriye’deki işbirlikçi gruplar da İstanbul’a gelerek kendileri için alınan bu tarihi kararlara imza atacak.

Suriye

Esad rejimi üstündeki uluslararası baskının artırılmasının hedeflendiği konferansta insani yardım koridoru için fon oluşturulması ve Suriye Ulusal Konseyi’nin Suriyelilerin asli temsilcisi statüsünü alma konusu masaya yatırılacak. İşbirlikçi Suriyelilere tıbbi malzeme ve telekomünikasyon yardımı götürülmesi, şiddetin durdurulması, güvenlik güçlerinin şehirlerden çekilmesi, ülke dışına -örneğin Türkiye’ye- kaçmak zorunda kalanların durumunun değerlendirilmesi zirvede ele alınacak konular arasında. İstanbul’daki toplantıda ayrıca uygulamada sonuç alınmadan uluslararası toplumun taleplerinden vazgeçmeyeceği mesajı da verilecek.