Tansiyon hakkında ufak bilgilendirme

Aralık 2012 | Thecrazyhands, Doktor
Tansiyon

Yüksek Tansiyon (HİPERTANSİYON)Örnek: su borusunun içindeki suyun basıncını giderek artırırsanız belli yerlerde kaçaklar/sızıntılar/patlamalar verir.Vücut damarları da aynı bu şekilde çalışır,tedavi edilmediği için zamanla artan bu basınç damar yüzeylerinde bozulmalara sebep olur; ateroskleroz ve trombüs dediğimiz damar tıkanıklıklarıyla,rüptür dediğimiz damar yırtılmalarıyla sonuçlanır ki bunlar hayati durumlardır.
Dünya sağlık örgütünün(WHO) açıkladığı Tansiyon Sınıflamasına göre
Tansiyon
kategorize edilmiştir.Evre-1 pre-hipertansiyon dediğimiz bir durumdur ve genelde beslenme ve sporla tedavi edilmeye çalışılır,olmazsa ilaç tedavisine geçilir.Diğer evrelerde beslenme,spor ve ilaçla kombine tedavi başlanır.
Tansiyon

Yüksek tansiyonun belirtisi genelde kafatasının arka ve alt bölümünde(ense) şiddetli ağrı ile kendini gösterir.Bazı hastalarda hafif ağrı ile yıllarca seyredebilir çünkü vücut öyle müthiş bir yapıdırki her duruma ayak uydurmaya çalışır ve adapte olmak ister,dolayısıyla baş ağrınız yok diye tansiyon hastası değilim diyemezsiniz. Yukarıdaki değerlere giriyorsanız tansiyon hastasısınız.
Uzun yıllar Hipertansiyon(yüksek tansiyon) ile gezen hastalarda vücudun tüm damarları bu basınca maruz kalacağı ve yıpranacağı için siz düşünün hangi organınızda ne sorunlar çıkmaz! ( Felç,inme,kalp krizi,böbrek yetmezliği vs sadece birkaçı)

Düşük Tansiyon (HİPOTANSİYON)
Eğer tansiyon düşüklüğünüz varsa bunun manası şudur; vücudunuzda kan kaybı olabilir,sıvı kaybediyor olabilirsiniz(aşırı sıcak,ishal,kusma vs),damarsal/sinirsel bir hadiseden ötürü damarlarınız aşırı gevşek olabilir,kullandığınız bir ilacın yan etkisi olabilir ve bu liste oldukça uzatılabilir.
Tansiyon düşmesi(hipotansiyon) yer ayağının altından çekiliyormuş gibi hisse kapılma ve gözlerde kararma, denge kaybı ile kendini gösterir.Fakat şeker düşüklüğü de aynı semptomları yapabilir,dolayısıyla şeker tetkiki de yaptırmak gerekir.
Hipotansiyonda korkulan nedir? Organların beslenememesidir.Tansiyon düşük olursa organlara yeterince kan gitmez ve bir organ beslenemezse işlevini yitirir küçülür/iltihaplanır/kendini öldürür.

Hasıl-ı kelam: yüksek olsun düşük olsun tansiyon şakaya gelmez,mutlak profesyonel tedavi gerektirir...
Not:Yazılar SADECE bilgilendirme amaçlıdır.Tedavi için Dr'unuza danışınız.