Tansiyon Nasıl Ölçülmeli?

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Sağlık
Tansiyon, sfigmomanometre adı da verilen
tansiyon aletleriyle ölçülür. Cıvalı, metalik ve elektronik tansiyon aletleri
vardır. Bunlar içinde en hassas ölçüm yapanı cıvalı aletlerdir. Fakat taşıma kolaylığı
yönünden diğerleri tercih edilmektedir. Elektronik olanlar pahalı olmakla
birlikte, herkes tarafından kullanılma kolaylığı vardır. Diğer aletlerle doğru
ölçüm yapabilmek için belirli bir tecrübeye sahip olmak lazımdır. Son
zamanlarda parmaktan ölçüm yapan tansiyon aletleri ve kolye şeklinde tansiyon aletleri geliştirilmiştir.
Sağlık
Hipertansiyon; erişkinlerin en sık karşılaştığı kronik hastalıkların başında geliyor. Dünyada yaklaşık olarak 1,5 milyar kişi bu rahatsızlıkla baş ederken, ülkemizde ise hipertansiyonu olan hasta sayısı neredeyse 15 milyonu buluyor. Aslında hipertansiyon tedavi edilebilir, hatta önlenebilir bir hastalıktır. Hipertansiyon hastalarının bir kısmı belirti vermez, ancak bir muayene esnasında tesadüfen farkına varılır. Tansiyonu oldukça yüksek olmasına rağmen, yıllarca şikayetsiz yaşayan birçok hasta vardır. Dikkatle soruşturulduğunda, birçok hastada başın arka kısmında yerleşen ağrılar bulunur. Bazı hastalarda baş dönmesi, başta ağırlık hissi, kulak uğultusu; uykusuzluk, yorgunluk ve sinirlilik bulunur. bazen baş dönmeleri çok şiddetli olabilir. Hastaların birçoğu sinirlidir. Yorgunluğa da sık rastlanır ve istirahatle geçmez. Sabah kalkarken özellikle enseden başlayan baş ağrılarında tansiyon yüksekliği akla gelmelidir. Bazı hastalarda aşırı derecede bir zayıflama bulunabilir. Burun kanamalarına fazlaca rastlanır. bazen burun kanamaları hipertansiyonun ilk belirtisidir.
Sağlık

Kan basıncını kontrol etmek için 2 konu çok önemlidir:
Kan basıncını ölçtürmek ve doğru ölçmek: Hipertansiyon erken dönemde belirti vermediği için kan basıncını ölçtürmeden tanı koymak mümkün değildir. Ülkemizde kan basıncı yüksek 2 kişiden biri hastalığının farkında değildir. Doğru tanı koymak için kan basıncı doğru ölçülmelidir.
Yüksek kan basıncını düşürmek: Tuz alınımının kısıtlanması, fazla kiloların verilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması yani egzersiz, sigaranın bırakılması ve aşırı alkolün önlenmesi gibi yaşam düzeni değişiklikleri kan basıncını düşürür. Bunların yetersiz olduğu durumlarda ilaç kullanılır. Yaşam düzeni değişiklikleri ile hastaların bir kısmının ilaç kullanmasına gerek kalmayabilir.

Kan Basıncı Ölçülürken Yapılması Gerekenler
 • Oturun.
 • Dinlenin.
 • Konuşmayın.
 • Sırtınızı arkaya dayayın.
 • Kolunuzu destekleyin.
 • Ayaklarınızı yere düz basın.
 • Kol ve kalp aynı hizada olmalı.
Hipertansiyonla gelen hastalıklara dikkat
Hastaların %5 – 10’unda ise hipertansiyon başka bir hastalığa bağlıdır. Hipertansiyona yol açan hastalıkların önemli kısmı böbrek kaynaklıdır. Hormonal hastalıklar ise önemli diğer bir grubu oluşturmaktadır. Bu hastalıkların önemli bir kısmının tedavi edilebilir nitelikte olması, hastalıkların tedavisi ile de hipertansiyonun kalıcı tedavisinin mümkün olması her hastanın hipertansiyona yol açan hastalıklar açısından değerlendirilmesini zorunlu kılar.
İş yaşantısı ve Tansiyon
Uzun çalışma saatleri, masa başı çalışma düzeni ve düzensiz beslenme tansiyonu olumsuz etkiler. Bunlara ilaveten çalışma hayatının stresi de göz önüne alındığında çalışanlar hipertansiyon ve hipertansiyona bağlı sorunlar için risk altındadırlar. Zamanın kısıtlı olması kişileri daha az hareket etmesine olanak tanır. İş yemekleri ve uzun süren toplantılar beslenme düzenini daha da bozar. Kişinin kendisine zaman ayıramaması tedavinin de aksamasına neden olabilir. Hipertansiyon tedavisi üç aşamadan oluşuyor; hipertansiyona yol açan hastalığın tedavi edilmesi, ilaç uygulaması, yaşam düzeninde değişikliğe gitmek. Tuz alınımının kısıtlanması, fazla kiloların verilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sigara ve alkolün belli düzeyde tutulması başlıca yaşam düzeni değişiklikleridir.
Kan basıncını düşürmek ne yapmak gerekiyor?
 • Tuzun azaltın.
Sağlık
 • Düzenli egzersiz yapın.
Sağlık

 • Fazla kiloların verin.
Sağlık
 • Sigarayı bırakın.
Sağlık
 • Alkolü sınırlandırın.
Sağlık
 • Gerekirse ilaç kullanın.
Sağlık

Sağlık