Tasarımcı olmak

Temmuz 2012 | Gökhan Şeker, Web Yazılım Uzmanı

Maille ile bir arkadaşın sorularına verdiğim cevabı sizinlede paylaşıyorum, bu işte iyi olmak için çalışan genç arkadaşlarıma belki yol gösterebilir. Genel olarak mailin içeriği hangi programları kullandığım, nasıl benim gibi görsel işler çıkarabileceğiyle ilgili sorulardı. Yazım hataları için özür dilerim zaman olmadığı için daha sonra düzenlenmek üzere olduğu gibi bırakıyorum.Merhaba,

Photoshop kullanıyorum, daha önce çalıştığım ajansta Fireworksla işler yaptım hangisini tercih edeceğiniz size kalmış çok çok iyi diyebileceğimiz tasarımcılardan bazıları photoshop kullanırken bazıları Fireworks kullanıyor. Photoshop'un daha çok kullanılmasının bazı şeylerin daha kolay yapılamasından kaynaklanıyordur. Özellikle efektlerin ama Fireworks'a biraz aşina olduğunuzda daha aynı efektleri oluşturmanız kolay olacaktır. Fireworksun kullanılma sebebi çalışma kolaylığıdır photoshop kadar ağır olmaması ve vektör tabanlı olması bunlardan bazıları.

Sitemde 150 tane tasarım varsa şuan belki hiç bir yerde yayınlamadığım 500 tane tasarım yapmıştırım sitedeki tasarımlara göre vasat sayılabilecek. Ben bu işi çalışarak ve en iyi tasarım, tasarımcılar örnek olarak yaptım. Zamanla usta olarak gördüğünüz tasarımcılar kalitesinde tasarımlar çıkardıkça, hedefi değiştirip dahada iyi bir tasarımcıyı hedefinizi olarak belirleyebilirsiniz. Ben hala devam ediyorum çünkü en iyisi olmak için belkide önümde 6 - 7 sene daha var :)

Giriş aşamasında size çok iyi gelen bir tasarımı alıp onun benzer çalışmalarını yapmaya çalışabilirsiniz bu size renk kullanıımı efektler ve çeşitli pratik bilgiler sağlayacaktır. Daha sonra ypatığınız işlerde bu bilgileri kullnarak farklı tasraımları ortaya çıakrtabilirsiniz.

Dediğim gibi durmadan kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer gelişemedğinizi düşündüğünüz olursa çalışma şeklinizi değiştirip ajansa girebilirsiniz emin olun oradanda öğrenebileceğiniz bir çok iş vardır. Ama kalıcı olmayın ajanslar genelde bir taraftan kendinizi geliştirmenize olanak sağlarken diğer taraftanda sizi bazı tasarımcı yönlerinizi köreltecektir. :))

Bu iş tamamen tecrübe ve deneyime bağlıdır anlatmak istediğim. Mesela uzun süredir sadece portal gibi içerik siteleri yapan birisine, ürün tanıtımı içeren çok fazla görsel içeren bir iş verdiğinizde çıkan tasarım oldukça kötü olacaktır. O yüzden şuan mesela bana gelen işler arasında daha önce yapmadığım tarzda bir web site projesi gelirse benim için önemli bir aşama oluyor özenle yapılır o iş :)

.

Hala günde 15 - 16 saat PC başında oturup tasarım yapıyorum bol zaman sabır ve uğraş.Ben 6 - 7 yılda bu kadar gelitşirebildim kendimi daha iyi olabilirdim ama bunada şükür :)

Kolay gelsin.