Tavla

Eylül 2014 | Winterwitch, Executive Chef
Dünyanın ennnn eski oyunlarından biri olarak kabul edilen tavlanın hala tam olarak şans oyunumu mu yoksa taktikle kazanılan bir oyunmu olduğu muamması devam etmektedir. Tavlanın bize italyanca tavola dan geldiği söyleniyor ne kadar doğru bilemem=) . Eski Mısır, Yunan, Roman imparatorlukları bile tavla oynuyordu ve sonrasında da Avrupa'ya yayıldı. Bugünkü kuralları son olarak İngilterenin belirlediği söyleniyor.
İran şahı için veziri tarafından oldukça kısa sürede tasarlanan bu oyunu tarihçilerin dediğine göre Vezir Büzur Mehir biraz değiştirmiş. Osmalı'nın bile meşhur oyunlarından biriydi tavla. Günümüzde tavlayı zar tutmamak için yarışmalarda fincanla ya da bardakla atıyorlar(yazının ilerleyen kısmında zar tutmayı da anlatacağım)
Yaklaşık olarak 4.000 küsür hamle yapabileceğiniz tavla da unutmayınki zarların etkisi de var. Yani bana kalırsa biraz şans biraz da taktik.(zar tutmadıkça şans faktörü var tabi)

Önce zarların Farsça isimlerini yazayım :

1-1 Hep Yek
2-2 Dubara
2-1 yek-i dü
3-3 Dü Se
3-2 Seba-i Dü
3-1 Se Yek
4-4 Dört Cihar ("Dört Caar" okunur)
4-3 Cihar-ü Se ("Caar-i Se" okunur)
4-2 Cihar-i Dü ("Caar-i Dü" okunur)
4-1 Cihar-ı Yek ("Caar-i Yek" okunur)
5-5 Dü Beş
5-4 Cihar-ü Penc ("Caar-i Penc" okunur)
5-3 Penc-ü Se - severler güzeli gençüse : P
5-2 Penc-i Dü
5-1 Penc-i Yek
6-6 Dü Şeş
6-5 Şeş Beş
6-4 Şeş Cihar
6-3 Şeş-ü Se
6-2 Şeş-i Dü
6-1 Şeş-i Yek

Not: hepsini hatırlamadığımdan kopya çektim tabi biraz =)

Tavlada benim bildiğim birkaç şey var. Çok iyi bir tavla oyuncusu olmamakla birlikte başlangıçta kimin başlayacağına karar verilmesi için atılan zarda şayet ilk atan kişi 6 atarsa diğer kişi zar atmaz çünkü 6 nın üstüne zar atılmaz nezaketen, direkt o kişi başlar. =)
Tavla oynarken benim karşılaştığım birkaç taktik var. 1.si rakibin kendi alanınızdaki taşlarının çıkmasını engellemek için pulları kendi tarafınıza yığması. 2. Si rakip alandaki 2 pulunuzu hemen çıkartıp ilerleme. 3. Sü habire pul kıran şahıslar =) .
Tavla oynarken az açık vermek elbetteki çok önemli. Ama oyunun ilk başladığı sıralarda rakip alandaki 2 pulunuzu ayırmaktan korkmayın keza kırsa dahi yeniden girersiniz heryer boş olacağından. Kapı almak çok önemli elbette. Alabileceğiniz kapılar ki bu oyunun başlangıcında dizdiğiniz pullara göre olan kapılardır: 1-3, 6-4, 5-3, 4-2 tabi bunlara bide isimler vermişler zeki müren kapısı vs... Ama ben hiç sevmediğimden yazmıyorum : D Oyunun şöyle bir hikaye var pulları topladığınızda 6-5-4 hanelerinde 3 er diğer hanelerde 2 şer pul kalırsa iran şahını kazanırmış o kişi vaktinde tabi bu bi efsane : D Tavlada hiç yapmayı beceremediğim katmerli mars olayı vardır. Şayet siz pullarınızı bitirmişseniz ve rakip pul hala sizin hanedeyse işte katmerli mars yapmış olursunuz ve 3 puan kazanırsınız.
Zar atarken tavsiyem zarları aşırı yuvarlamayın karşıya değil çapraz atın çok yüksekten bırakmayın zarları yani çok fazla dönmesinler ve yükselmesinler. Zar tutmak istiyorsanız biraz bilek hareketleri yapmanız lazım ve maalesef her seferinde tutturamayacağınızı unutmayın. Tek bir zar üzerine yoğunlaşın her istediğinizi atmanız çok zor . Ben 6-6 için çalışmalar yapmıştım ve bir süre sonra olmaya başlamıştı gerçektende. Zarı elinize aldığınızda üst kısmında duran sayının gelmesini istiyorsanız sola eğilimli olarak tavla tahtasının köşesine doğru hafifçe atın. Örneğin 6 gelmesini istiyorsanız siz 1 sayısını görün.
şu videoyu da izlemenizi öneririm. Kendisi aşmış artık bu konuda : P
Şunu unutmayın zarın alt ve üstündekilerin toplamı hep 7'dir. Elinize aldığınızda zarı çaktırmadan ne atmak isteyeceğinize göre ayarlayın 5 atmak istiyorsanız 2 size bakmalı. Bu yüzden atmak istemeyeceğiniz zarı üste getirin daima. Zarları attığınızda mutlaka sekeceklerdir bu yüzden istemediğiniz sayının üstte olması önemlidir.
Tavlada yapılan istatisliklere göre beyaz pulla oynayanlar diğer renklere göre daha çok kazanıyorlarmış belki sizde beyazı tercih etmelisiniz. Pulları oynarken hafifçe vurmak ve hızlı oynamak karşıdakini paniğe sokacağından oldukça önemlidir. Bazen agresif gibi oynamak karşıdaki kişinin acele hamleler yapmasına ve kendini yenilmiş saymasına sebep olmakta. Dolayısıyla agresif görünün ve pulları da vurun tahtaya =) . Karşınızdaki kişinin nasıl oynadığına göre strateji belirleyin. Çok fazla açık veriyorsa kendi alanınızdaki hanelere kapı alarak pulunu kırınki çıkamasın yada fazlaca beklemek zorunda kalsın. Birde altın kapı olayı vardır rakibin bölgesindeki 5. Kapıyı almanız önerilir genellikle. Kısacası pek zevkli bir oyun olan tavlayı sürekli oynayarak işin ehlisi olabilirsiniz. Asla yapmamanız gereken şey sayarak hamle yapmak. Karşınızdaki acemi olduğunuzu anlamasın : P Şanslı günler dilerim =)