*Taze Nane*

Ağustos 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Nane

Dünyada 30 kadar türü bulunan, sağlık açısından son derece faydalı, hoş ve ferah kokulu bir bitki olan naneyi gelin inceleyelim...

Bulantıyı bastırır: araba veya tekne turlarında mideniz bulandıysa ve yanınızda nane bulunuyorsa( kokusu da olur) bulantıyı biraz olsun bastıracaktır.

Nefesinizi yeniler: Taze nane yaprağı çiğnemek nefesinize hoş bir koku getirecektir. Ferahlık duygusu uyandırır. Zaten bitki bu özelliğinden dolayı gargara ve diş macunu ürünlerinde sıkça kullanılır.

Vitaminli ve mineralli: Manganez, A vitamini, C vitamini, Demir, B2 Vitamini, Potasyum ,kalsiyum ve fosfor bileşiklerini içerir. Kansızlık şikayeti olanlar salatalarına naneyi ekleyebilirler.

İdrar söktürücü: bu özelliği ile vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı. Vücudunun su tutmasından veya ödemden şikayeti olanlar naneden faydalanabilirler. Arada içme suyunuza nane ve liman ekleyerek ödemi engelleyebiliyorsunuz.

Sindirimi düzenler:. İçerdiği mentol sayesinde hazmı kolaylaştırır. Mide kramplarına iyi gelir.

Solunum yolları için.: içerdiği rosmarinlik maddesinden dolayı solunum yollarını temizler, rahatlatır ve iltihap gidericidir. Astım ve alerji hastalarına sıkça önerilir.

ÖNEMLİ!!: Nane karaciğer, reflü, ülser vb. mide hastalarına genellikle önerilmez. Tabiki her bitkide olduğu gibi nane tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır.


Ben en çok limonatayla beraber tüketmeyi seviyorum..:)
Nane

Ayrıca buz kalıplarında da bu şekilde limonlu nane hazırlayabilirsiniz diğer farklı içecekleriniz için...
Nane