Tıbbi Mucizeler / Doğum Kontrolü

Ocak 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Güvenilir ve etkili gebelik önleyici tekniklerin ortaya çıkması, yıllar süren çabaların ürünüdür. Gebeliğin kontrol edilmesiyle insan davranışları ve inançları değişime uğramıştır. Doğum kontrolü tıptaki bir çok konu gibi en temel değer yargılarımızla ilgili konuları da içinde barındırdığından tartışmalı bir konudur. Bununla beraber gebeliği kontrol altına almak isteyişimiz çok eskilere dayanmaktadır. Yıllar boyunca erkekler, bazı acılar çekseler de doğum kontrolü adına hayatını riske atan hep kadınlar olmuştur.

Mısır'daki Kahin papirüsleri bazı bitki ve timsah dışkılarının toz haline getirilerek rahim fitili olarak kullanıldığından bahsetmektedir. Etkili olmasının yanında tahrişe ve enfeksiyona neden olduğu bilinmektedir. Bu rağmen kurutuluş dışkıdan yapılan rahim fitilleri bir çok bölge de kullanılıyordu. Bundan daha az tehlikeli ve acısız olan yılan derisi kondomu bu bağlamda hissizlikle acı arasındaki uçurumda gidip gelen erkeklerin durumunun en güzel örneğidir.

Doğum kontrolü vajina içine gönderilen fitil gibi yabancı maddeler, çok farklı yöntemlerle sağlanmaya çalışılmıştır. Yabancı bir maddenin varlığı sperm ve yumurtanın buluşmasını geciktirerek spermlerin vajinadaki hareketliliğini kısıtlamıştır. Ancak bu maddeler iltihap ya da enfeksiyon oluşturarak ya da çeşitli hayvan dışkısı, mayalanmış hamur, akasya zamkı gibi balmumuna benzer bir maddeyle servikal os'u ( rahim ağzı ) koruyabilir.

Bugün kullanılan rahim fitilleri sperm öldürücüdür. Balmumu gibi bir madde içerir ve cinsel ilişkiden önce alınır. Baktığımızda aslında eski dönemlerden beri doğum kontrol sağlanmaya çalışılmış, fikirler doğru olsa da yöntemler yanlış seçilmiş...

Ağız yoluyla kazanılan doğum kontrolü yaklaşık iki bin yıl öncesine dayanır. Bu konuda oldukça etkili olduğu söylenilen yabani havuç ( daucus carota) bilinen ilk oral doğum kontrol yöntemidir. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, yabani havucun progesteron üretimini engellediği ortaya çıkmıştır. Amerika'da kırsal kesimlerde ertesi gün hapı olarak hala kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan diğer bitkiler ise; yarpuz ( ingiliz nanesi) , şeytantersi, artemizya, mir, sedefotu, söğüt, hurma ağacı, nar kabuğu, lahana, ardıç, çam, soğan çeşitleri ve akasya zamkıdır.

Doğum kontrol haplarının 1960'lı yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu hapların ortaya çıkmasıyla kadınlar kendi hayatları üzerinde kontrol sağlamaya başlamışlardır. Bir çok kişi bu gelişmenin toplumsal açıdan, en önemli tıbbi gelişme olduğunu söylemiştir. Bugün milyonlarda kadın bu yöntemi kullanmaktadır. Haplar genel olarak servikal mukusu kalınlaştırarak spermlerin vajina içine girmesini ve döllenmiş yumurtanın tutunduğu duvarın oluşmasını önler. Hormonlara etki ederek gebeliğin oluşmasını engelleyen türevleri de vardır.

Bu hapların sosyal yönününde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle kadınlar için... Kadınlar bu haplar ve diğer yöntemler sayesinde hamileliklerini veto etme hakkında sahip olmuşlardır. Erkeklerin üzerindeki bu sorumluluğu hafifletmişlerdir. Kadınlar kendi vücutları üzerinde yetkiye sahip olmuştur. Ancak erkeklerin sonunu düşünmedikleri bir cinsel ilişkiden özgürce ayrılmalarına da katkı sağlamışlardır. Hamilelikle sonuçlanmayan cinsel ilişki fikri sadakat, romantizm ve evlilik kavramları üzerinde baskılar getirmiştir. Toplum davranışlarının şekillenmesini büyük ölçüde etkilemiştir... .