Tırnaklar ve Sağlık

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Tırnaklarınızın görünümünün genel sağlık durumunuzla ilgili fikirler verebileceğini biliyor muydunuz? Beyazlıklar, sarılıklar yada şişkinlikler bazı hastalıkların işareti olabilir. Karaciğer, akciğer ve kalp rahatsızlıkları tırnaklarda kendini gösterebilir.

Solgun Tırnaklar
Solgun tırnaklar aşağıdaki rahatsızlıkların göstergesi olabilir:
  • Anemi
  • Kalp yetmezliği
  • Karaciğer hastalıkları
  • Beslenme bozuklukları
Beyaz Tırnaklar
Eğer tırnakların büyük bir bölümü beyazsa, bu hepatit gibi bir karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Parmaklarda sarılık da varsa bu karaciğer hastalıklarının diğer bir belirtisidir.

Sarı Tırnaklar
Sarı tırnakların en büyük sebebi mantar enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyon kötüleştikçe tırnak zayıflaşır ve kırılmaya başlar. Bazı durumlarda tiroid, karaciğer ve diyabet hastalıklarının belirtisi de olabilir.

Mavimsi Tırnaklar
Eğer tırnaklar mavimsi bir renk aldıysa bu vücudun yeteri kadar oksijen alamadığının göstergesidir. Zatürre gibi akciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

Çatlak ve Ayrılmış Tırnaklar
Çatlak ve birbirinden ayrılmış tırnaklar genelde tiroid hastalıklarıyla bağlantılıdır. İçinde sarılık da varsa mantar enfeksiyonu olabilir.

Şişkin Deri
Eğer tırnağın etrafındaki deri şişkinse, bu deride bir iltihap olduğu anlamına gelir. Deri veremi yada herhangi bir deri hastalığı olabilir.

Koyu Çizgiler
Tırnakta koyu renkte çizgiler varsa, bu en kısa zamanda araştırılmalıdır. Melanoma, yani en tehlikeli deri kanseri türü olabilir.