Ton ve orkinos balığı stoklarındaki düşüş korkutucu boyutta

Kasım 2015 | Denizden Babam Çıksa, Su Ürünleri Mühendisi
7740

Yapılan araştırmalar, ticari öneme de sahip olan orkinos ve ton balıklarının stoklarında meydana gelen %75'e yakın olan korkutucu düşüşü ortaya koyuyor.

WWF ve Londra Zooloji Derneği, Scombridae ailesine dahil olan ton, orkinos ve palamut balıklarının stoklarında 1970 ile 2014 yılları arasında %47'lik bir düşüşün varlığını ortaya koydu ve okyanus türler içinde aynı dönemde %49'luk bir düşüşe dikkat çekti.

Eğer avlanmada önlemler alınmazsa ve türlerin soylarının devamının sağlanması için gerekli çalışmalar yapılmazsa, aşırı avcılığın bu türlerin sonunu getireceği vurgulanıyor.

WWF İngiltere Deniz Politikaları Başdanışmanı Louise Heaps, bu durumun tam anlamıyla bir felaket olduğunu ve insanların kendi elleriyle besin kayaklarını, hayatı ve ekolojik dengeyi yok ettiğini ifade etti.

Son bir kaç yıldır dünya üzerindeki gözler, her ne kadar Pasifik'teki mavi yüzgeçli orkinos üzerinde odaklanmış olsa da, onun kuzenleri olan sarı yüzgeçli orkinos da dünya üzerindeki pek çok restoranın menüsünde yer alıyor fakat onun da soyu da, tıpkı mavi yüzgeçli olan kuzeni gibi tehlikeye girmek üzere.

1970 yılından bu yana, aşırı avlanma, balık stoklarının tükenmesinde başlı başına sorumlu bir olay değil. Plastik atıkları da içeren kirlilik unsurları deniz canlılarının sindirim sistemlerinin işleyişini bozarak onların ölümlerine neden olan başlıca bir başka etmen. Ayrıca, kıyılardaki mangroove ormanlarının günden güne kaybedilmesi, suyun içindeki karbodioksidin uzaklaştırılmasını güçleştirdiği için suyun asiditesinin de korunmasını zorlaştırıyor.


Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com için Türkçe'ye adapte edilmiştir.