Trabzon'da Nereler Gezilmelidir?

Ağustos 2013 | Turan Söylemez, Araştırmacı
Trabzon gerçekten de doğasıyla zengin bir ilimiz. Türkiye'de yaşayan her vatandaşın Karadeniz'i mutlaka görmesi gerekir. Karadeniz'de de Trabzon'u görmeden gezmek eksik bir gezmedir.
Trabzon

Trabzon'un coğrafi yapısına baktığımızda önümüze bol engebeli ve yüksek rakımlı araziler çıkar. Bu araziler su yönünden en zengin kaynakları barındırır. Susuzluk çekilmez. Aksine aşırı nemden ötürü ilk gittiğinizde alışmakta güçlük çekebilirsiniz. 1-2 günde de alışırsınız. Kuru iklimlerden gelenler yazları sıcak olmamasına rağmen nem dolayısıyla bunalabilir. Yaylalar ve yüksek rakımlı köyler serinlik ve ferahlık açısından yazların kaçınılmaz sığınaklarıdır. Buradan da anlayacağınız üzere ılıman bir iklime sahiptir.
Trabzon
Trabzon

Trabzon'un genel konumu itibarıyla komşu illeri Giresun, Gümüşhane, Bayburt ve Rize'dir. 17 tane ilçesi bulunmaktadır.Trabzon

Bu bilgilerden sonra Trabzon'u genel itibarıyla gezmek isteyenlerin nereleri mutlaka görmeleri ve ne yapmaları gerektiklerini sıralayalım:
 1. SÜMELA MANASTIRI
  Trabzon
  Dünya'da uçurumun içine kurulan yerleşim alanları gerçekten sınırlı sayıdadır. Bunlardan birisi de Trabzon'daki Sümela Manastırı. Burada gerçek bir inziva hayatı yaşamak isteyen Hristiyanlar gerçekten zor ulaşılır bir manastır inşa etmiş. Gerçekten büyüleyici ve etkileyici. Mutlaka görülmeli.
  Manastır Maçka ilçesinde bulunuyor. Müzekart ile giriş yapılıyor, ücretli olarak 8 TL. Yaz kış açık olduğu saatler 09.00-17.00 arası. Tatil günleri ise pazartesi.
  Trabzon
  Adres: Altındere Vadisi, Maçka
  Web Adresi: trabzonmuzesi.gov.tr
  E-Posta: [email protected]muze.gov.tr
  Tel: (0462) 531 10 64
 2. BOZTEPE
  Trabzon
  Her şehrin, bakıldığında size her yerini gösterecek bir tepesi vardır. Trabzon'un bu tepesi de Boztepe... Boztepe gerçekten bir gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Hele de aile olarak gidecekseniz semaver ve sohbet keyfini yaşayacağınız en güzel yerlerden birisi. Havası tertemiz olan Boztepe'de bir de Akçaabat köftesi yemeyi kesinlikle unutmayın. TrabzonTrabzon
  Haritadan da gördüğünüz üzere Atatürk Alanı'ndan direkt olarak Boztepe'ye çıkabilirsiniz. Yolların fazlasıyla dik, engebeli ve dar olduğunu unutmayın! Ayrıca Çukurçayır-Boztepe hattındaki belediye otobüsüyle de Boztepe'ye gidebilirsiniz.
 3. TRABZON ATATÜRK KÖŞKÜTrabzon
  Büyük önderimizin Trabzon'a geldiğinde kalan köşk gerçekten harika bir bahçeye ve tasarıma sahip. Onlarca çeşit çiçekli bahçesi ve köşk içindeki Atatürk eşyalarıyla bir yandan size tarihi bir heyecan verirken bir yandan doğanın huzurunu yaşatacak.Trabzon
  Trabzon

  Trabzon
  Atatürk Köşkü'ne kendi aracınızla gitmek için yukarıdaki yolu takip edebileceğiniz gibi belediyenin Köşk hattından giden otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz.
 4. AYASOFYA MÜZESİTrabzon
  İstanbul'daki Ayasofya'nın küçüğü diyelim! Evet, zamanında kilise olarak kullanılmış. Bulunduğu konum itibarıyla denize karşı mükemmel bir manzarası var. Atatürk Köşkü'ndeki gibi burada da çok güzel bir bahçe mevcut. Ulaşımı kolay çünkü hemen karayolunun kenarında biraz daha yüksekte yer alıyor. Giderken uğranılacak bir konumda.
  TrabzonTrabzonTrabzonTrabzon
 5. UZUNGÖLTrabzon
  Uzungöl'ü bilmeyen yoktur ki dış ülkelerden gelenlerin Trabzon'da en çok ziyaret ettikleri yer Uzungöl'dür. Uzungöl özellikle temiz hava almak ve kendini gerçekten doğanın kucağında hissetmek isteyenler için Trabzon'da gidilmesi gereken ilk yer. Tertemiz gölü çevreleyen dağlardaki çam ağaçları doğanın ne kadar asil olduğunu gösteriyor. Huzur, dinginlik ve sessizliğiyle Uzungöl aynı zamanda balayı geçirmek isteyen çiftlerin de bir tercih yeridir.Trabzon
  Uzungöl, Trabzon'un Çaykara ilçesinde bulunmakla birlikte merkezden Uzungöl'e gidiş yaklaşık 2 saati bulmaktadır.Trabzon