Trafiğe Çözüm Önerileri - 1. Deneme

Mart 2013 | Sertaç Kunduz, Girişimci
Özellikle İstanbul trafiği herkes tarafından bilinen bir şeytan. Gnel olarak büyük şehirlerin de ortak problemi. Buna bazı önerilerde bulunacağım yazı dizime başlıyorum. Burada bahsedeceklerim küçük ekiplerin gerçekleştirmesi çok zor öneriler ancak yine de belki birilerine ilham verir.

Potansiyel Destekçiler:
  • Belediyeler
  • Devlet
Problem:
  • Büyük şehirlerde yaşanan -özellikle yoğun kullanılan yollarda- trafik problemi
Amaç:
  • Trafiğin yoğun olduğu saatlerde, bu yoğunluğu olabildiğince azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak
Çözüm Önerisi (Proje):
Tüm şehirde belediye öncülüğünde araçlara zorunlu olarak yerleştirilecek takip (GPS) veya mobil yazılım (araç hareket ettiği anda otomatik olarak açılmak zorunda) sistemleri ile araçların potansiyel gidiş güzergahlarının tespit edilmesi ile araç yolculuk datalarının toplanması gerekiyor öncelikle. Bu verilere; isteğe bağlı olarak kullanıcıların hedef olarak gidecekleri yeri kaydederek o yöne doğru yola çıktığını merkez birime bildirmesi gerekiyor. Elimizde yola çıkan herhangi bir aracın nereye ve ortalama olarak hangi güzergahları kullanarak gitmek istediği bilgisi var. Bir de hedef güzergahlara, dolayısı ile ana arterlere katılımın aracın bulunduğu mevkiye göre nerelerde olduğunu da biliyoruz. Şimdi bu verileri birleştirip anlık olarak işleyecek bir veri işlem merkezimizde bu verilere trafik ışığı verilerini de ekleyelim :).

Ana arterlere katılmak isteyen tahmini anlık araç sayısını biliyoruz. O an nerede olduklarını da biliyoruz. O halde araçların topluca bulundukları yerlerden ana arterlere ulaşana kadarki süreçlerde trafik ışıklarını anlık olarak düzenleyerek ana arterlere olan katılımı araç/dakika bazında ayarlayabiliriz. Sistem, gerçekleştirmesi zor bir sistem ancak devlet öncü olursa ve zorunluluklar getirilirse gerçekleştirilebilir. Bilgisayarların işlem kapasitesi gözönüne alındığında anlık olarak bu hesaplamayı hızlıca yapabilecek ve trafik ışıklarını şehirin belirli bölümlerinde birbiri ile bağlantılı olarak kontrol edecek bir sistem kurulabilecek kadar teknoloji ilerledi. İnsanların trafik ışıklarına şikayet etme ihtimalleri de onu kişiselleştirmedikleri için daha azdır üstelik.

Trafik (İstanbul)

Sorunlar:
  • Kullanıcıların kişisel gizliliği (araçların takip edilmesi durumu): Zorunlu olarak terminal yerleştirmek yerine her sokağa araç/15sn bazında ölçüm yapacak sensörler yerleştirilebilir
  • Araçlara takılacak cihaz maliyeti: Bunu devlet ya da belediye üstlenmek zorunda ancak buraya harcanacak paraya karşılık trafikten kaynaklanan zararın önlenmesi durumu var
  • Aksaklık durumunda sistemin anlık olarak normale dönmesinin yaratacağı vahim durum. Bu durumda aksaklık giderilene kadar insanların yaşayacağı çile çok vahim olacaktır.