Trigliserid ve Kolesterol

Şubat 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Trigliserid ve kolesterol korkulan iki terimdir. Bunlar insan vücudu için zararlı olarak belirlenmiş ve bu şekilde algılara yerleşmiştir. Çünkü kalp sağlığını doğrudan etkilediği söylenmektedir. Kolesterol ve trigliserit yağ çeşitleridir. Lipit sınıfında yer alan bu yapılar çok fazla alınırsa insan vücudu için tehlikeli olurlar. Ancak lipitsiz bir insan vücudu olamaz. Alınmaları şarttır. En başta hücrelerin yapısına katılıp bir çok işlevi sağladıkları için gereklidir. Bu görevlerden en önemlileri; hücreye desteklik verip, hücre içine ve dışına madde alışverişinde önemli görev üstlenirler. Lipitler hücre üretimi, depolanması enerji ve enerji tüketimi de dahil olmak üzere bir çok görevde etkilidir. Trigliserid ile kolesterol vücut gelişiminde önemli rol oynar.
  • Trigliserid ve kolesterol arasındaki benzerlikleri anlatarak başlayalım. İkisi de lipit sınıfındandır. Kan akışı boyunca akabilir ve çeşitli kan damarlarına dağılım göstermek için lipoproteinler tarafından yönlendirilirler.
  • İnsan vücudunda üretilen kolesterol ve trigliseridde, kolesterol yeterli olabilir ancak trigliserid takviyesi alınmalıdır. Bu da gıdalardan sağlanır. Ancak bu dengeyi ayarlamak gereklidir.
  • Her ikisi de lipit sınıfından olsa da görevleri farklıdır. Kolesterolün görevleri; hücrenin yapı taşlarından biridir, seks hormonlarının yapısında bulunur. Kadınlarda bulunan progesteron ve östrojen, erkeklerde ise testosteronda önemli bir bileşendir. Kadınlar ve erkeklerde stres hormonu üretmede görevlidir. Safra içerisinden önemli bir görevi vardır.
  • Trigliserid ise vücudun enerji ihtiyacında gereklidir. Bu nedenle belirli miktarlarda alımı enerji tüketimi açısından gereklidir. Başlangıçta trigliserid karaciğerde saklanır. Daha sonra kaslarda depolanarak vücuda dağılır. Bu yapı yağ asitlerine parçalanıp kullanılır. Kaslarda mitonkondri içine sızabilir. Kaslar mitokondri açısından zengindir ve görevleri enerji üretimidir. Yağlarda bu şekilde destek verir. Kullanılmayan yağ asitleri gliseridle birleşip tekrar yağ molekülünü oluşturur.
  • İnsanlar bu yapıları her zaman zararlı olarak düşünürler. Ancak onlar vücudumuz için gerekli olan yapılardır. Yapılması gereken şey her şey de olduğu gibi oranını iyi ayarlamaktır. Büyük miktarlarda tüketilen lipitler zararlı hale gelir. Kabul edilir miktarlarda alındığı zaman vücut işlevine katkıda bulunurlar.
  • Kısaca özetlersek; Kolesterol hormon gelişiminde, trigliserid ise enerji üretiminde büyük rol üstlenir. Kolesterol karaciğer içinde safra üretimi ve cinsiyet hormonlarının geliştirilmesinde, trigliserid kaslar tarafından emilerek enerji sağlamada görevlidir.


Kalp Ve Damar Sağlığı