TTB'den kelepçeli tedaviye tepki

Kasım 2012 | Serhat Demir, Siyasal Analist
Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, açlık grevini sonlandıran tutsaklara kelepçeli tedavi uygulanmasına tepki göstererek, daha önce kelepçeli tedavi yapılmaması hususunda yetkililere tıbbi ve etik ilkelere dikkat edilmesi uyarısının yapıldığını kaydetti.

TTB Merkez Konseyi, açlık grevini sonlandıran tutsakların tedavi ve izlenimlerinde tıbbi ve etik ilkelere dikkat edilmesi konusunda yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, TTB'nin açlık grevlerinin sona ermesinin ardından ilgili kurumlara tedavinin nasıl yapılacağı yönünde bilgilendirme yaptığı belirtildi. Açıklamada, açlık grevini sonlandıranlara yapılan tedavinin ve beslemenin sonraki dönemde kalıcı hasar kalmaması bakımından belirleyici olduğu vurgulanarak, "Bu konuda özel bir hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Uzun süreli açlık sonrası tedavi ve beslenmenin hastane ortamında yapılması, doğrudan katı gıdalara geçilmemesi, kelepçeli yöntemler altında tedavi yapılmaması gibi tıbbi ve etik hatırlatmalar önceden yapılmasına rağmen başta Bolu ve Sincan olmak üzere bazı cezaevlerinde bu konulara özen gösterilmediği ve tutsakların hızla cezaevlerine yeniden gönderildikleri ya da kelepçeli olarak tedavi girişimleri olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmaktadır" denildi.

Açıklamada ayrıca, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi ve etik değerlere uygun bir sürecin takip edilmesi için talimat verilmesi talep edildi.Siyaset (Türkiye)