Türk Kahvesi

Mayıs 2022 | Doris Roberson, Student
Türk kahvesi genelde kahve severler tarafından en iyi telveye sahip kahve türü olarak bilinir. Bana ve bunu deneyen birçok kişiye sorarsanız, Türk kahvesi de en güzel lezzete sahip kahve türüdür.
Türk kahvesi öğütme boyutu, öğütmeniz gerekip gerekmediği veya önceden öğütülmüş olarak satın alıp alamayacağınız, nasıl öğütüleceği ve neden ilk etapta kahve öğüttüğümüz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doğru blog gönderisini buldunuz.
Türk kahvesi, kahve telvesi 2-3 dakika kaynatılarak yapılır. Temas süresi ve bu yöntemin basitliği nedeniyle, Espresso veya moka pot kahvesinden bile daha ince olan ekstra ince bir öğütme gerektirir.
Kahve öğütme ve ideal Türk kahvesi öğütme boyutu ile ilgili sorularınızı detaylı olarak inceleyelim.

13008

Neden kahve öğütmemiz gerekiyor?
Kahveyi, sabahlarımızı zenginleştiren cennet kokusuyla en lezzetli tatma içeceği yapan şey, yüzlerce yıl boyunca geliştirilen süreçlerdir.
Vahşi doğada kahve “meyve” görseydiniz, muhtemelen onu tanıyamazdınız bile. Neredeyse bir meyveye benzeyen ve bildiğimiz kahve gibi tadı olmayan kırmızı bir meyvedir.
Bir fincan “java” haline getirmek için kahve meyveleri toplanır, tohumları (kahve çekirdekleri) çıkarılır ve kurutulur. Sonra kahve çekirdeklerinin kabukları soyulur, kavrulur, öğütülür ve son olarak kullanılan yönteme bağlı olarak farklı şekillerde bir fincan kahveye dönüştürülür.
Kahve çekirdekleri aslında bir bitkinin tohumları olduğundan, kahveyi tattığımızda, aslında embriyoyu beslemek için tasarlanan kahve çekirdeklerindeki şekerleri, proteinleri, yağları ve diğer bileşikleri tadıyoruz. Ve bunlara ulaşmanın en iyi yolu kahve çekirdeklerini öğütmektir.
Öğütme, kahve çekirdeklerinin yüzey alanını arttırır, bu da sıcak suyun onlara ulaşmasını ve lezzetleri çıkarmasını kolaylaştırır.
Bir fincan kahve yapmak için bütün kahve çekirdeklerini kullanacak olsaydınız, muhtemelen içinde kahve olmayan sıcak suya daha çok benzeyecektir, çünkü su kahve çekirdeğine ulaşamaz ve lezzetlerini serbest bırakmaya yardımcı olmaz.
Genel bir kural olarak, öğütme boyutunuz ne kadar ince olursa, lezzetleri çıkarmak o kadar kolay ve hızlıdır.

13008

Farklı Kahve Türlerinin Hangi Öğütme Boyutuna İhtiyacı Vardır
Kahvenin öğütme boyutu daha ince ve daha ince hale geldiğinde, toplam yüzey alanının artması nedeniyle ekstraksiyon oranı artar.
Temas süresi kısalırsa, daha ince bir zemine ihtiyaç duyulur, çünkü aksi takdirde az ekstrakte edilir ve ekşi tadı olur. Benzer şekilde, temas süresi uzunsa, uygun ekstraksiyon için ve acı tadı olan aşırı ekstre edilmiş kahve ile bitmekten kaçınmak için kaba bir zemin gereklidir.
Bu nedenle, farklı demleme yöntemleri ile farklı öğütme boyutları gereklidir.
Soğuk demleme ihtiyacı ve ekstra uzun demleme süresi için ekstra kaba öğütme yaklaşık 12 ila 24 saattir.
Fransız basınında kaba kahve telvesi kullanılıyor. Uyulması gereken basit bir kural, kahve telvesi bastığınızda filtreden geçebiliyorsa, daha kaba bir öğütme denemelisiniz.
Chemex yöntemi orta ila kaba öğütmeye ihtiyaç duyar.
Üzerine dökün orta öğütme gerektirir.
2-3 Dakikalık demleme süresi ile aeropress yapmak için ince öğütmek için bir ortama ihtiyacınız vardır.
Espresso ve moka kabı için kısa demleme süreleri için ince bir öğütme kullanılır.

Mükemmel Türk Kahvesi Eziyet Boyutu
Türk kahvesi, Batı kahvesi demleme yöntemlerinden çok daha eski ve basit bir demleme tekniği kullanmaktadır.
İhtiyacınız olan tek şey bir Türk cezvesi ya da Türkçe “cezve” ya da “ibrik” dediğimiz gibi. O zaman yapmanız gereken öğütülmüş kahveyi suyla karıştırmak ve belli bir noktaya kadar ısıtmaktır. Her ne kadar en iyi sonuç için biraz tecrübe gerekli olsa da, Türk kahvesi demleme yöntemi basitçe buna kadar kaynar – amaçlanmamıştır.
Basit bir tencere ve sıcak sudan başka karmaşık bir teknoloji olmadığı için, kahveyi en verimli şekilde çıkarmak için ekstra ince kahve telvesi kullanılır. O kadar verimli ki, Türk kahvesi Batı standartlarına göre “aşırı ekstre edilmiş” olarak kabul ediliyor.
Bu nedenle, Türk kahvesi yapmak için, bir moka tenceresinde demlenmiş Espresso ve kahve için kullanılanlardan bile daha ince, ekstra ince kahve telvesi kullanılır.

13008

Türk Kahvesi Nasıl Öğütülür
Tıpkı herhangi bir kahve hazırlamak gibi, buradaki anahtar da yüksek kaliteli fasulye bulmaktır.
Popüler inanışın aksine, Türk kahvesinin özel bir kahve çekirdeği kullanılarak yapılması gerekmez, ancak bu sadece demleme yöntemidir. Yani, istediğiniz herhangi bir fasulye türü ile yapabilirsiniz.
Orta ila koyu kızartma kullanılmalıdır.
Önce kahve çekirdeklerinizi ölçün. Porsiyon başına 7-8 gram doğru olmalıdır.
Sonra kahve çekirdeklerini hazneye koyun.
Öğütmeye başlayın, manuel veya elektrikli öğütücü kullanabilirsiniz. Ancak elektrikli bir öğütücü kullanacaksanız, Türk kahvesinin gerektirdiği noktaya kadar öğütebildiğinden emin olun.
Ekstra ince olana kadar öğütün. Tüm parti boyunca toz benzeri ve tutarlı olmalıdır.

Önceden öğütülmüş Türk Kahvesi
Türk kahvenizi kendiniz öğütmek istemiyorsanız, önceden öğütülmüş Türk kahvesini kullanabilirsiniz.
Kahvenizi kendiniz öğütmek isteyebilmenizin nedeni, önceden öğütülmüş kahve satın aldığınızda, zamanla tazeliğini bütün kahve çekirdeklerinden daha hızlı kaybedeceğidir. Tüm fasulyenin dış tabakası oksijene karşı koruyucu bir yüzey sağlar ve bu şekilde fasulyeler daha uzun süre taze kalır.
Ama ben, milyonlarca Türk kahvesi severle birlikte kahve çekirdeklerimi dükkan sahibi tarafından öğütüyorum ve gayet iyi tadını çıkarıyorum.
Bu nedenle, kolaylık arıyorsanız ve önceden öğütülmüş çekirdeklerle yapılan kahvenin tadını keyifli buluyorsanız, Türk kahvenizi önceden öğütmeyi düşünebilirsiniz.

Sonuç
Doğal haliyle kahve, bildiğiniz kahve gibi bir şey değildir. Hepimizin sevdiği lezzetli bir içeceğe dönüştürmek için kurutma, kavurma ve topraklama gibi birçok işleme tabi tutulması gerekir. Türkiye'de viyana kahvesi galata gibi birçok popüler kafe var.
Farklı kahve yöntemleri farklı demleme süreleri gerektirir, bu nedenle her biri için farklı bir öğütme boyutu kullanılması gerekir.
Örneğin cold brew, uzun ekstraksiyon süresi nedeniyle ekstra kaba öğütülmüş fasulye kullanır ve espresso'nun ince öğütülmüş fasulyeye ihtiyacı vardır, çünkü demlenmesi sadece 20-30 saniye sürer.
Türk kahvesi basit bir demleme yöntemi kullanır ve 2-3 dakika içinde demlenir. Bu nedenle, hızlı ekstraksiyon için uygun bir öğütme boyutu gereklidir. Türk kahvesi yaparken espressodan bile daha ince olan ekstra ince öğütme boyutu kullanılır.
Daha fazlasını yummyadvisor'da okuyun.