Türk siyah çay kompleksi

Nisan 23 - 16:07 | Ada Dunn, Waitress
7644
Türkiye kuzeydeki Kara Deniz tarafından sınırlandı, Güneydoğuda, Surya ve Irak'da, batıda Ege deniz ve Yunanistan'la, Bulgaristan'da, Gruzija, Ermeniya, Azerbayjan ve İran'da doğuda sınırlar, Avrupa ve Asya'da iki kıta kıta ile eşsiz bir geografik yerleşik ve hoş klimatik koşulları olan bir ülke. Türkiye'yi turist cenneti yapmak.

Türk yerlileri çok özellikle çay içer. Sabah boş bir midenin içinde bir fincan çay olmalı. Türkiye'de küçük bir dükkan olduğu sürece çay kabineti çay odası var. Yaşayan bir yer olduğu sürece, çay satıcıları, çay satıcıları kalabalığın içinde şatçılığı vardır, bir çevreye in şa edilmiş. Hükümet, iş, fabrikalar çay pişirmek, çay ve çay teslimatı satmak için sorumlu bir kişi var. Okul öğretmenlerinin ofisleri de özel bir elektrik çalıyla hazırlanmıştır. Çay içmek istiyorsanız çalını çalın ve birisi çay teslim edecek.

7644

Türk insanları siyah çay içmeyi sever. Ülkenin her istanbul en iyi restoranlar restoranında çay evi (çay evi) veya çay bah çesi (çay bahçesi) bulabilirsiniz. Bardak büyüklüğü ve çay tadı çok standart olacak.

Türk siyah çay çok özellikli bir çift katlı Türk çayısında hazırlanmış. Küçük çay damarı, ilk suyla yıkanmış ve yıkanmış suyla çay yapraklarla doludur. Büyük çay pottasını su ile doldurun, küçük çay pottasını büyük çay pottasının üzerine koyun ve suyu kaynatınca yüksek ısı üzerinde kaydırın. Bu süreçte, küçük çay yapraklarının kokusu sızdırılmıştır. Büyük çay kapağındaki kaynar su, sonra küçük çay kapağına yüksek sürüklenir ve büyük çay kapağına tekrar su doldurur. Yukarıdaki ve aşağıdaki iki çay potatını birlikte yerleştirmeye devam etmeye devam edin ve tekrar kaylanana kadar küçük çay potatına su yavaşça kaydırın. Çay birkaç dakika beklemek için ateşten kaynattı, kaynar çay sessizliğini bekleyip çay dökmeye başladı.
Çay yağdırırken de çok lezzetli, camın a ğzını bir çay ile yerleştirir, genelde önce çay yarısını küçük çay pottasına döker, sonra da kaynar su yarısını büyük çay pottasına döker. Deneyimli ev eşleri, amber renkli siyah çayı orta güç çayını karıştırmak çok kolay. Genelde Türkler de iki küp şeker ekliyor. Doğu Türkiye'de çay içmeden önce daha zor bir şeker küpü diline koyulur, çaya doğrudan eklenmek yerine. Hala çay çok güçlü olduğunu hissediyorsanız "acı" (hafif) isteyebilirsiniz veya biraz daha su ekleyebilirsiniz.

7644

Çok kez, insanlar sesame bagel, pasta ve manisa restoranlar restorandaki diğer sıçramalar içerken çay içer. Türkiye'ye yeni olan yabancılar için Türk siyah çay hediye gibidir. Bu, bir Hawaii lei gibi, arkadaşlığı sembollendirmek için geldiğinde ya da gideceğinde verilmiş. Aynı zamanda, Tibet, Çin'deki Tibetan ortakları gibi. Hada'yı misafir arkadaşlarına veriyorlar. Türkiye'de, bir yabancı, kardeşin in evinde, uzak bir otobüste ya da restoranda yemek yedikten sonra bir fincan çay teklif edilir. Bu, siyah çaya ne kadar güvendiklerini gösteriyor.

Türkler çeşitli çay ve çay kaynağıyla ilgili siyah çay içer. Çay olduğu sürece fiyat doğru, hemen alırlar. Çay fırlatma tekniğine daha fazla dikkat verirler. Çay pişirken kung fu iyi olduğu sürece, pişirilmiş çay açık, kokuşturucu, tatlı ve lezzetli olacak.

Çay pişirken çoğunlukla cam bardakları, küçük kaşıklar, küçük tabaklar kullanıyorlar. Çay kaynarken, iki küçük bakar patates, ilk defa kömür taşıyıcısına koyduğu büyük çay pottası, sonra da büyük çay pottasındaki küçük çay pottası, yaklaşık 1 gram çay 30-50ml su (1:30 ya da 50) oranı koydu. Büyük çay kapağındaki su kaynarken, kaynar su çay kapıs ıyla küçük çay kapağına atılır. 3-5 dakika sonra, küçük çay kapağındaki güçlü çay suyu her küçük bardakta, her kişin in çay gücünün ihtiyaçlarına göre çeşitli miktarda çay suyla döküler. Sonra büyük çay kafasındaki kaynar su yedi ya da sekiz dakika dolu çay suyla küçük çay kafasına atılır, biraz şeker ekler, birkaç kez küçük bir kaşıklıyla çay, su ve şeker karıştırılır ve sonra içer.
7644