Türkiye deki En İyi Rüzgar Sörfü Yerleri

Nisan 2013 | Pınarnur Öz, Araştırma Geliştirme
Sörf

İlk akla gelen adres Çeşme Alaçatı, dünyanın en iyi beş rüzgar sörfü noktalarından biri olarak kabul edilmekte. Her yıl yerli ve yabancı olmak üzere insan akınına uğrayan bir yer. Mayıs ve Ekim arasındaki uzun bir dönemde cömert rüzgarlarıyla sörf yapanların yelkenlerini dolduran Alaçatı' da sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.
Sörf

Bodrum Bitez Koyu, ulaşım kolaylığı ve malzeme kiralama kolaylığı açısından sörfçüler için tercih edilen bir nokta. Yılın hemen her döneminde yabancı sörfçülerin uğrak yeri olan bu bölgenin en büyük avantajlarından biri de öğleden sonra rüzgarın hızlanması.

Sörf

Akyarlar Feneri rüzgar sörfü için önemli bir diğer adres. Ünlü rüzgarı, açık ve dalgalı bir deniz olması nedeniyle usta sörfçülerin gözdesidir. Yeni başlayanlar için biraz riskli bir bölgedir.

Sörf

Bir diğer adres ise İstanbul Kilyos Güneşdere Plajıdır. Karadeniz'in hırçın dalgalarından nasibini alan bu plaj sörf severler için güzel bir nokta.

Başlangıç aşamasında olanlar sörf kıyafetlerini giymelidirler.
Rüzgar sörfü malzemeleri, sörf tahtasına yeni boarda takılan üç bölümden oluşur. Bu parçalara, yelken direği, yelken ve tutma çatalı denir. Rüzgar sörfünde kullanılan sörf tahtası, polyester ya da polietilen gibi bir malzemeden yapılır, içi de köpükle doldurulur.
Sörf tahtaların altı pürüzsüzdür suda hızlı gidebilmesi için. Üstüyse sörfçünün kaymaması için pürüzlü tasarlanır.