Türkiye: Günde üç yemek için ne yiyorsun?

Nisan 26 - 12:16 | Ada Dunn, Waitress
Türk yemeğin in temel, Orta Asya'da steppe yemeği geliştirmesinden gelebilir, fakat Otoman İmparatorluğunun genişletilmesi ile Türk yemeği Yunanistan, Persya, Arapça ve Balkan zengin elementlerini de kendi renkli kulinar kültürünü geliştirmek için birleştirmiş olabilir. Türkiye'nin her bölgesinin özellikleri ve özellikleri vardır. Ziyaretçilerin tadını en büyük şekilde memnun olacak.
Üzüm yaprakları çevrilmiş pirinç
Türkiye'de, dikkatli pişirilmiş pirinç içindeki suyu kebab ve yaprak dolması var. Diyet konseptinde, pirinç yiyebilirsin? Türk halkına göre, üzüm yaprakları pirinç rolü gibi bir sürü yaratıcılık üretilebilir. Bu delikans, tuzlu üzüm yapraklarını marinat etmek ve sıcak su içinde yumuşatmak. En önemli adım, üzüm yapraklarını pirinç ile çevirmek. Bu sırada biraz et ekleyebilirsiniz ve patates pişirebilirsiniz. Topun kaynarken üzüm yaprakların kokusu yüzüne gelir. Giriş güçlü bir Mediterranean tarzıdır. Sezonun en taze maddelerinde bir çeşit apetizeri servis edilir. Taze yakalanmış balıklar kömür üzerinde s ızdırılır ve orijinal kokusunda, alanlardan ve Türkiye'nin ünlü anis brandi (raki) gibi taze bir sebze salatasıyla hemen hizmet edilir. Zengin Türk siyah çay (cay) Gaziantep'ten süpürlü yeşil pistachiolarla süpürlü balı soğulmuş baklava ile kristal temiz bir bardakta hizmet edildi.
9373

Türk siyah çay
Genel bir Türk kahvalti (kahvalti) taze pişirilmiş beyaz ekmek ekmek ekmek ekmekten oluşur, çeşme ya da balı, siyah zeytin, parçalanmış kükümler ve suyu domateler, beyaz kaynat yumurta, beyaz peynir parçası (koyun ya da keçin tuzlu beyaz peynir) ve birkaç fincan tatlı Türk siyah çay. Her otelde böyle harika bir yemek zevkiniz olabilir. Diğer iki kahvaltı fark etmeye değer: menüyeler (domates, soğan, peperler ve beyaz peynir ile yumurtalar) ve nektar ve zengin kaymak ekmek (konsantre kreme) vardır.
Ortak Türk kahvaltı
Yerel çoğu lokanta restoranlarında öğle yemeği yiyorlar (oogle yemegi). Bu mantıklı fiyatlar, zevkli küçük restoranlar, yemeklerin seçilmesi için hazir yemek hazırlanmış yemekler (hazir yemek) sıcak bir sudan sıkıştırılmış. Eğer lokanta'ya giderseniz, alışkanlık prosedür, ilk defa suyun sıkıştığını görmeye gitmeniz ve sonra garsona ya da yemeğin arkasındakini söyleyin. Bir parçayı (bir porsiyon) ya da yarım parçayı (yarim porsiyon) sipariş edebilirsiniz, ya da bir tabak sipariş edip birkaç farklı yemek seçebilirsiniz. Para parçalar sayısıyla hesaplanır. Bir sürü adana restorant.

9373

Çeşitli Türk öğle yemeği
Genelde hizmet edilen yemek: çorba (corba), en sık lentil çorba (mercimek) ; Kırmızı lentil pirinç ve domateler; Bir çeşit et yemeği, sebze yemekleri, pirinç yemekleri ve dolma yemekleri. Öğle yemeği manisa restoranı manisa restaurant çok lezzetlidir.
Lentil çorbası
Türk yemeklerinin seçimi (aksam yemegi) çok zengindir. Türk tavernlerinde yemek yiyecekleri genelde birkaç yemek yiyecekleriyle başlar, sonra bir balık dileği. Eğer bir çeşit grillenmiş et severseniz, doğal olarak kebapci'ye gitmek istiyorsunuz. Eğer kefte'leri severseniz, kefteci restoranına gideceksiniz. Bu restoranlar genellikle de yemek yiyeceklerine benziyor. En ilginç kebab evi, kızartıkları ile birlikte yemek yiyeceklerinin etrafında oturduğu ve kebablerin yaşadığı hazırlığı ve grillerini izleyenler. Çoğu restoranlar (restoranlar) bir çeşit kebab, et balığı ve balık yemekleri var.

9373

Bu çeşitli Türk delikleri hepimizi salivat ediyor gibi görünüyor ama bu delikatların arkasında çalışan insanların zor terli ve yiyeceği var. Masaya getirildiklerinde, ağzımızda tadını lezzetli yiyecek oluştuğunda, birçok işleme süreci gerekiyor.
Bu delikanlıklar önümüzde gösterildiğinde, onların değerli hissedebiliriz. Bu delikatların tüketicileri olarak, yediğimiz yemekleri nasıl sevdiğimizi bilmeliyiz. Artık bütün tabakların üstünlüğü olmaması için birlikte çalışalım, artık tüm taşları boşa harcamayacağız ve değerlerine tam oyun verelim.