Türkiye ile tatlarınızı dilinizin ucundan çekin

Mayıs 2022 | Ada Dunn, Waitress
2872

Türk yemeğin in kaynağı iki kategoriye bölünebilir: ilk olarak, Asya Küçük'de doğmuş Anatoli yemeği, orta deniz tarzında özellikle bir orta deniz tarzı ve komşu Yunanistan ile birçok benzer. İkincisi, Orta Asya'daki Müslüman kuralları sırasında getirilen Ottoman yemeğidir. Bu, Arap tarzına yakın. Uzun bir süredir bu iki farklı kültürlerin birleşmesi, özel bir Türk yemek kültürüne neden oldu.

Balı halkın doğumları olarak, Türk diyeti, barbekü en yaygın teknik olarak inşa etmiştir. Türkler pişirme sürecine peynir, zeytin yağı, yogurt ve balı eklemeyi sever. Yoghurt, siyah çay, arı suyu ve diğer içki sık sık yağı kolaylaştırmak için yemeklerle servis edilir. Türk yogurtu'nun kalın, kremi yapısı var ve sık sık içki, tatlı ve hatta yemek için kullanılır. Özellikle ekmek ve kek yiyecek, ama pirinç de yiyecek ve tatlı tercih eder.

Türkler, et pişirmekte ve Türk kebablerine ünlü oluyor. En farklı olan Türk rotisyonu kebap, turist için en tanıyan kebab formu. İkinci Dünya Savaşı sonundan sonra Kebap Almanya'da popüler oldu. Türk çalışmaların etkisi yüzünden ülkeye girdi. Almanya'da değiştirildiğinden sonra, bütün Avrupa ülkelerinde popüler oldu. Kebap'i Avrupa'daki çoğunluğun, mesela McDonald's'ın hızlı ve kolay hazırlanması ve çeşitli beslenmeye karşılaştırılması yüzünden s a ğlıklı hızlı bir yiyecek olarak görülüyor.

2872

Kebap, özel bir sosda marinat edilen ve ateş üzerinde pişirilen bir eti üzerinde odaklanır, sonra parçalara kesip, lettuce, carrots, tomatoz ve soğan gibi mevsimsel sebzelerle servis edilir, yogurt/barbek/aromatik sosu ile toplanmış ve temel bir yemekle, bazen Chips ile servis edilir. İlk olarak pankeklere dönüştüğünüz farklı formlar var. İkinci olarak, Arapça ekmek yatay olarak kesilmiş ve sendviç daha kalın bir sebze sosu ile, biraz sandviç gibi; Üçüncüsü, kızartma ve balık ve çip gibi tabakta doğru hizmet etti. Ve bir sürü yerel fizik hazırlıkları var. adana restaurant, Adana kebablerin en ünlüsü ve denemek zorundadır.

Menemen
Bu geleneksel Türk kahvaltısı yumurtalarla sıkıştırılmış soytalı sebzelerden yapılır ve genelde ekmek ile servis edilir. Bu da lezzetli sıkıştırılmış, ekmek üzerinde yayılır ya da sadece yuvarlanmış.

2872

Köftenorway
Türk balığı, et balığı ya da köfte balığı, toprak bifteğinden yapılmış. Bir sandviç ya da salata ekleyen, ya da yogurt ile yiyebilir.

Mantıturkey
İlk bakışta bu yemek sıradan bir çöplük gibi görünüyor, ama geleneksel Türk yemeği tadı ve hazırlığında eşsiz görünüyor. Kavga ya da kuş dumplikleri kaynaştırılabilir ya da kızartılabilir ve genelde yogurt ya da butter ile ve çeşit çeşit geleneksel heyecanlarla servis edilir. Onları hadi karaköy'de denedim ve lezzetliydiler.

Döner Kebab ıturkey
Döner Kebab ı, Türkiye ve Avrupa'daki en ünlü yemeklerden biridir ve sokaklarda sıradan bir toprak oldu. Alman ve Türk göçmenlerin sık sık sık sık sık çiçekli et, salerkraut, peperler, domates ve soğan örtüsünün sandviç olarak dönüştüğünü düşünüyorlar ve gerçekten öyledir.
Matematikler: rotisserie et (genellikle kuş, ama da buğur, tavuk, pita ve pancak ekmek, etc.).

Börek
Bu, yaklaşık uzun bir tarih ile ortak bir Türk pastası. Zengin çeşitli ve eşsiz zevkleri her tadı tattırabilir. Örneğin, derin kızarmış çoklu katlı pankekler hazırlıkları kolaylaştırmak için popüler. Disk pişirilmiş pankekler ağır çalışanlar için veya özel konuklar için daha uygun.
İçeri: Yufka pasta çarşafları ya da filo para, peynir (feta, kasar), küçük et, sebzeler, etc.
Karnivore ya da vegetarian olsanız, Türk yemeğinde kendi tadınızı bulacaksınız! Gel ve Türkiye'yi yemek turunuzda deneyin!
2872