Türkiye ve Katar'ın Libya'daki gizli planları deşifre oldu

Aralık 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
Biz biliyoruz ve ilk ifşa olan sözde mit TIR'larından beri, tayyibin savaş suçu niteliğindeki bu davranışını kınıyoruz. Bunu eli kanlı terör örgütleri ışid ve müslüman kardeşlerin teröründen muzdarip olan her devlet ve halk da biliyor. Bizim hükumetimiz hem hala inkar ediyor hem de hala desteğe devam ediyor. Bu terörist ülke konumundan ne zaman döneceğimizi merakla bekliyoruz...
Not: Bazı özel isimleri küçük harfle yazdığımın farkındayım nitekim o isimler özel değil artık genel, genel...

1291
Fransa'nın etkili yayınlarından haftalık Marianne dergisi, Libya'nın Türkiye ile Katar'ın desteğindeki İslamcı savaşçıların arka bahçesi haline geldiğini yazdı. Dergi, her iki ülkenin Libya'daki gizli planlarını deşifre etti.
Başını Fransa'nın çektiği NATO güçleri tarafından Kaddafi rejiminin devrilmesi ardından Libya, liberaller, milliyetçiler ve federalizm yanlılarını karşı karşıya getiren derin iç savaşa doğru ilerliyor.
Marianne dergisi, bu haftaki sayısında Libya ordusu istihbarat servislerinin şok etkisi yaratan bir notunu ele geçirdi. Roumania Ugartchinska imzalı haberde, özellikle artan suikastlere dikkat çekildi.
Kuzey Afrika ve Sahel'de terörizme ilişkin Potomac Enstitüsü'ne göre 2013 yılında bölgede gerçekleşen 230 "büyük terörist" eylemden, 145'i Libya'da gerçekleşti.
Libyalılar ise Haziran 2014'te 500'den fazla suikastin gerçekleştiğini söylüyorlardı. Bunlar arasında özellikle Mayıs ayında Bingazi'de bir suikast sonucu öldürülen Albay İbrahim el Senusi Akila da yer alıyor. Akila, Mart 2012'de istihbarat servisinin başına geçirilmişti.
Öldürülmeden hemen önce bir televizyon kanalına giderek, yabancı istihbarat servisleri ile bağlantıları olan milisler, hükümet üyeleri, askerler ve polislerin de içinde olduğu geniş bir komployu deşifre edeceğini söylemişti.
Akila'ya göre farklı yerel "terörist" gruplar gerçek bir uluslararası yapılanmaya doğru gidiyorlardı. Amaç Libya'yı, Suriyeli, Tunuslu veya Mısırlı radikal dinci savaşçıların eğitim üssü haline getirerek, "Özgür Mısır Ordusu"nu kurmak!
Akila, tüm bunların Türkiye ve Katar gizli servilerinin desteğiyle yapıldığına dikkat çekiyordu. Bu iddiaları araştıran Marianne dergisi, iddiaları doğrulayan, askeri istihbarat servislerine ait "bir not" yayınladı.
Dergi, Libya'da bugün gerçekleri konuşmanın tehlikeli olduğunun altını çiziyor. Beş kez intihar saldırısına maruz kalan general Halifa Haftar'ın bu konuda bir şeyler bildiğini ifade eden Fransız dergi, bu generalin geçen Mayıs ayında radikal dincilere karşı başlatılan operasyonun başına geçtiğini belirtti.
Kardeşler ve bir oğlu dahil bir çok yakını yaralanan Haftar da Türkiye ve Katar'ın radikal dinci gruplara "hileli" bir yardımda bulunduğu tepkisini dile getiriyor. Haftar, Haziran ayı sonunda Türkiye ve Katar'dan Libya'daki temsilcilerini 48 saat içerisinde çekmelerini istemişti. Bir gün sonra ise Haftar'ın yeğeni alıkonulmuştu.

firatnews.eu/news/guncel/turkiye-ve-kata...