Türkiye'de çay kültürü

Mayıs 2022 | Ada Dunn, Waitress
Bir fincan çay, Türk misafirperverliğinin bir simgesi gibidir. Bu basit ve otantik bir şeydir. Arkadaş edinmek ve arkadaşlığı geliştirmek için çay içerler. Bu yüzden insanlar genellikle çayın Türklerin ruhu olduğunu söylerler. Türk siyah çayı, Karadeniz'in doğu kıyısında üretilen çaydan özel bir yöntemle yapılır. Türk çayı, iki demlikten oluşan özel bir demlik kullanılmasını gerektirir.

9373

Çayın 5000 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, Türkler 19. Yüzyıla kadar çayı gerçekten anlamadılar. 19. Yüzyılın sonlarında Karadeniz'in doğusundaki halk çayı dikmiş, ilkel yöntemlerle tedavi etmiş ve satmıştır. Türkiye aynı zamanda dünyanın en büyük çay pazarlarından biri haline geldi. Çay, kahveden daha ucuzdur ve hazırlanışı basittir, bu nedenle çay içmek hızla yayıldı ve çay, insanların en sevdiği içecek haline geldi. Günümüzde siyah çay içmek Türklerin bir yaşam biçimi ve Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Türklerin %90'ı her gün çay içiyor ve her üç kişiden biri çayı kendi yapıyor.ankara en iyi restoranlar müşterilerin çay keyfi yapması için bir çay salonu da kurulacak. Türk çay evleri, Türkiye'nin sokaklarında ve sokaklarında sıklıkla görülür.evita mangalbaşı restoranda nda tattığım Türk siyah çayı lokumla eşleştirildi ve tadı çok güzeldi.

9373

çay türleri
Türkiye'de çay genellikle Karadeniz'in doğu kıyısında ve Lize bölgesinde yetiştirilir. 2004 yılında Türkiye, dünya çay üretiminin %6,4'ünü oluşturan 205500 ton çay üretti. Dünyanın en büyük çay pazarlarından biridir. Ayrıca 2004 yılında Türkiye, kişi başına 2,5 kg çay tüketerek dünyada ilk sırada yer alırken, onu 2,1 kg çay ile İngiltere takip etmiştir. Türkiye'nin en popüler çayı Lize çayıdır. Ayrıca Türkler yasemin çayı, limon çayı, Seylan çayı ve diğer çayları da içmektedir.

Çay tadımı özel
Çay içmede de bariz bölgesel farklılıklar vardır. Tokat bölgesinde çay bardağı ağzı ile çayın su yüzeyi arasında belli bir mesafe olmalıdır. Buna belirli bir ölçümü olmayan "dudak boşluğu" denir. Bu alan çok küçük veya çok büyük ise çay içip sohbet ettiğimizde şakaya dönüşecektir. Erzurum ve çevresinde misafirleri çay içmeye davet ederken genellikle light çay içilir ve çay kaşığı kullanılmaz. "Şekerli" çay içmenin, şeker parçalarını makasla veya elleriyle dillerinin altında kırmanın ve çayla içmenin bir yolu var. Genelde misafir çayı yenilemek istemezse konuşmasına gerek yoktur. Sadece çay kaşığını bardağa koyun.

9373

Türk kültüründe çayın önemi
Tam da dostluğu ve misafirperverliği simgeleyen bu içecek sayesinde Türklerin günlük yaşamı genellikle çay kokusuyla çevrilidir. Washington Times köşe yazarı Gerald Robbins, Türk çayının yaşam için önemini şöyle anlatıyor: Türkiye'deki her şeyin, bürokrasiye aşina olanlar tarafından iyi bilinen kültürel geleneği vardır. Örneğin başkent Ankara'da, Türk usulü çay fincanında bir fincan Türk çayı ikram etmeden önce bir şey yapmaya başlamak mümkün değil.

Türkler için çay ekmek kadar önemlidir. Nereye giderseniz gidin, misafirler gelmeden önce yerel halk sizin için çay hazırlar. Çay içerken selamlaşmak, aile liderlerinden siyasi konulara kadar sohbet etmekle başlamak Türk aile hayatının ortak bir resmi haline geldi. Çay, Türk kahvaltısının da temel içeceğidir. Çay içme alışkanlığı günün başlangıcından geceye kadar sürer. Türkler çay içerken dünyevi kaygıları düşünmezler, bu da onlara yoğun işlerinde dinlenme fırsatı verir.
9373