Türkiye'nin 'Kazandibi' tatlı

Mayıs 2022 | Ada Dunn, Waitress
9373

Adı 'pan' demek ve oradan geliyor!

Eğer Türk tavuk göğüslerinin pudingini severseniz, kırıklı tavuk göğüslerinin kremi pudingini seversiniz, onu "kazandibi" (kah-tooth 'dih-BEE') olarak seversiniz. Türkçe, "kazandibi" denizin dibinde anlamına gelir. Bu hükümetin başlangıcı.

Kazandibi aslında "tavuk göğüs pudding" oluyor. Yemek yaptığı sırasında tavuk tabağının altındaki tarafına bağlanıyor. Pişirilmiş pudingin uzun striplere kesildiğinde, yukarıya kapatılır ve yukarıya çevrilir. Karamel dışarıdaki katı pudding'e içerideki tatlı, kremi pastasıyla karşılaşan bir krispi ve rustik tadı verir. Türk yemeğinden "tavuk göğüsü" ve diğer süt tatlısı gibi, "Kazandibi" de çocukların ve yetişkinlerin kalplerinde özel bir yer var.

9373

Kazandibi'nin çoğu adana restaurants ve bufetlerinde bulunabilir. En iyi ürünler süt tatlılarında özellikle özellikle özellikle etkilenen birkaç bilinen restoran zincirinden geliyor. Gündüz ya da gece türkü çay ya da kahve ve en sevdiği tatlı için türkü pudding hayranları bu kafede buluşuyor.

Ön sayfasındaki fotoğraf restoran inci bosphorus!Çok yumuşak! O bağımlıdır, yeterince alamam. Ortalama puddinden daha tatlı, ama dengelenmiş ve lezzetli çünkü aynı zamanda daha sert ve kreamlı ve karameli katı daha kalın. Bu Türk tatlı hazırlamaya çalıştım ve internetten bir reçete buldum. İşte nasıl yapacağım.

"Kasandibi" tatlı hazırlamayı nasıl yapacağız?
Çoğu evli eşler ve kocalar hala "Kazandibi" hazırlıyor, ama zamanlı yemek yiyecek bir yemek. Taze süt ve en taze tavuk göğüslerinden başla. Pudingi pişirmek için, birbirinize basılan büyük bir panya ve iki düzgünlü metal pişirme tuvaleti lazım. İşte böyle çalışıyor.

9373

İlk olarak, tavuk göğüsüne göre tatlı tarifi hazırlayın. Puding pişirdikten sonra, ama dondurmadan önce, bir tarafı karamlatmalısınız ki karanlık olur. Küçük sıcaklık dirençli metal panelinin dibinde beş-altı masa kaşığını fırlat.

Hâlâ sıcak tavuk göğüslerini süzülmüş şeker üzerinde dökün ve kalın kenarına yayılın. Ağa ç kaşığının arkasını dikkatli yerleştirerek yayılmayı destekleyebilirsiniz ama çok agresif değil, yoksa aşağıdaki şeker katı hoşuma gitmeyecek.

En büyük ateş yakıcısı üzerinde orta bir yangın ıştırın ve patlayın üzerinde. Fırın eldivenlerini giyin ve panelini sürekli döndürün, böylece tüm bölgeler sıcaklığına eşit açılır.

9373

Şeker karamelendirilene kadar, tatlın altın renkte zengin bir altın renkte oluşana kadar tekrar ve tekrar panenin pozisyonunu değiştirin. Köşeleri dikkatli kaldırıp ilerlemeyi kontrol edebilirsin.
Renkten memnun olduğunuz zaman, patlamı sıcak kaynağından çıkarın. Buz ve suyla dolu büyük bir dörtgenç kasesine koyun. Sakin ol.

Tatlı oda sıcaklığına ulaştığında, filmle kapatın ve gece boyunca dondurun. Hizmet etmeden önce, Kazandibi'yi karelere kesin ya da uzun striplere kesin ve çarşafta yerleştiğinde dikkatli yerleştirin.

Her zaman "Kazandibi" için karanlık bir taraf sunun. Kazandibi'ni toprak pistachiosu ya da hazelnut, cinnamon ya da kokosoyu ile süsleyebilirsin.