TÜRKİYE'NİN YEMEK SEVENLER İÇİN BİR DESTİNASYON OLMASININ 5 NEDENİ

Temmuz 2022 | Doris Roberson, Student
Source:yummyadvisor.com

Yemek yemeyi ve seyahat etmeyi seviyorsanız, Türkiye özetinizde aşağıdaki hedef olmalıdır!

Türk yemekleri, Osmanlı mirasından önemli ölçüde etkilenen ve Orta Asya, Orta Doğu ve Balkan etkilerinden oluşan bir karışımdır. Gezegenin başka yerlerinde böyle yiyecekler bulamazsın.
634

Bir lezzet pazarında alışveriş yapın. İçeceklerin ve mezelerin (küçük tabakların) sahabelerle birlikte yayılmasını bekleyin. Bir fincan ciddi aromalı Türk kahvesinin tadına bakın, sonra servetinizi kahve telvesinden inceleyin. Yöre halkının yakın olduğu meyhane (bar) mahallesinde gevşeyin. Bu, eski kalıntıların, doğrulanabilir destinasyonların ve yaygara yapan kentsel toplulukların manzarasına karşı!

Oldways'de, bu büyüleyici hedefe bakmak için Türkiye'yi tekrar sonsuz bir şekilde cezbediyoruz. Bu nedenle, Türk aşçılık ustası Şef Ana Sortun ile Türkiye üzerinden bir haftalık, yemek merkezli bir ziyareti koordine ediyoruz. Bizimle birlikte gelen yemek severleri ağırlıyoruz. Antalya ve İstanbul olmak üzere iki kent topluluğunu araştıracağız ve gizli yemek sergileri, pazar ziyaretleri, bir mahalle tahin üreticisine ziyaret ve çok daha fazlası gibi arka planda yemek karşılaşmalarını takdir edeceğiz.

#1: Meze
"Karışık yeşilliklerin cazip porsiyonları, dolma üzüm yaprakları, kavrulmuş biberler, dalmalar, kebaplar, lezzetli sosisli sandviçler, ıspanaklı turtalar ve tuzlu sebzelerle dolu bir masa hayal edin. Böyle bir yayılma ünlü bir meze gösterisi olurdu, " yemek kitabı yazarı Paula Wolfert'i besteledi. Bizi de dahil et!

Meze, servis edilen ve bir toplantı arasında bölünmüş küçük tabaklardır. Arkadaşlarla bir araya gelmek ve farklı yiyecek çeşitlerini gruplandırmaya çalışmak için ideal bir yöntemdir.

#2: Sokak yemekleri
Seyahat ederken başka bir ulusun yaşam tarzına dalmak için yol yemeğini deneyin! Mahalle yemeklerinin yanı sıra yemeğinizi yapan uzmanlarla konuşma ve işbirliği yapma fırsatını deneyimleyeceksiniz. Türkiye'de, göksel yol yemek seçeneklerinin geniş bir kararlılığını bulacaksınız.

İşte Şef Ana Sortun'un en iyi seçeneklerinden birkaçı için el kitabı:
Gözleme: yufka hamuru (tortilla şeklinde un, su ve yağ) kaşar veya ıspanak ve kaşar dolgusu etrafına çöker ve saj (kubbeli demir) üzerine gevrekleştirilir. Bu bir çeşit doldurulmuş Türk keki.
Kavrulmuş midye: parçalanmış, hırpalanmış, sonra bu noktada zeytinyağında kızartılmış. Tarator adı verilen badem ve sarımsak soslu bir çubuk üzerinde servis edilir.
Kumpir: elli parçaya bölünmüş ısıtılmış patatesler. İç kısımlar kepçelenir, yoğurtla karıştırılır ve tekrar patatesin içine konur. Göz garnitür bar.
Su böreği: yeni kaşar, yumurta, yayma ve yufka kullanılarak yapılan börek iyi pişmiş. Pasta erişte gibi olur ve bu zengin çerez küçük parçalara bölünür, böylece şehirde yiyebilirsiniz.
Kokoreç: koyun sindirim yolları delinerek kekik ve biberle kaynatılır. Sandviç gibi doldurulmuş.
Balık sandviçi: Boğaz'ın en çok tanınan balığı olan palamutla soğan, domates ve yeni rulo ile yapılan sade kavrulmuş veya mangalda balık sandviçi. Balık-ekmek olarak adlandırılan, genellikle Boğaz boyunca tarihlendirilmiş balıkçı teknelerinde satılmaktadır.

634

#3: Netflix-iyi bilinen bir kafe
Chiya, Netflix şovu Chef's Table'ın haritasına çok daha fazlasını koyan Şef Musa Dağdeviren'den önemli bir İstanbul kafesi. Ana Sortun, "Gurme uzmanı Musa, belki de çalıştığım en heyecan verici aşçılardan biri" diyor. "İstanbul'a sadece yemeği için bir gezi yapardım. "
Şöyle devam etti: "Musa bir mutfak antropologudur. Tozu ısıran alışılmış yemekleri keşfetmek için çok fazla enerji harcıyor ve onları kafelerinde diriltiyor. Mahalleyi, vahşi besin kaynaklarını araştırıyor ve onları bir kez daha bireylerle tanıştırıyor. Yemekleri ilgi çekici, zengin, içten ve şahane. 10 Yıldan sonra Musa gezegenin bir tarafından diğer tarafına algılanmaya başladı. "

#4: Türk kahvesi kültürü
"Kahve, Türkiye'nin hem yaşam biçiminde hem de yemeğinde istisnai bir rol üstleniyor. Fasulye ultra ince bir yüzeye öğütülür ve kahvenin kendisi biraz veya bir ton şekerle sunulabilir. Genellikle bayramlardan sonra servis edilen Türk kahvesi, diğerleriyle birlikte keyiflenmek için tasarlanmıştır ve arazideki servetlerin incelenmesi, toplumsal geleneğin önemli bir parçasıdır. "
Türk Kahvesi Kültürünün UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girdiğini biliyor muydunuz? Türkiye'de "Bir fincan kahvenin 40 yılla ilişkilendirileceği" diye bir deyim var."

634

#5: Türk lezzetleri ve fiksasyonları
Bu lezzetli Türk yemeklerini denediğinizde mutfak deponuz asla geri dönmeyecek! Türkiye ziyaretinizi duraklattığınızdan ve aldığınızdan emin olun - bu kadar mükemmel olan bu fikstürleri ABD genel mağazalarında bulamazsınız.
İşte Şef Ana Sortun'dan bir başlangıç listesi:
Sumak: öğütülmüş kan kırmızısı gölgeli meyvedir. Limon gibi tart ve marjinal keskin lezzet.
Nar pekmezi: karışık yeşilliklerin porsiyonlarında ve nar suyu kullanılarak üretilen pişirmede kullanılan kalın, tart şurubu. Koyun güveçleri veya herhangi bir koyun hazırlığı ile nefis. ABD'de erişilebilen iş çeşitlerinin Türkiye'deki iş sektörlerinde bulacağımız kaliteye yakın olmadığı gerekçesiyle bazılarını geri getirmenizi öneririm.
Tahin: susam kullanılarak üretilen susam tutkalı. Türkiye'de susam tohumlarını iki kez yemeyi severler.
Sahleb: yabani orkidelerden tatlı aromalı orkide kökü. Dondurulmuş yoğurdu tatlandırmak ve ılık sütlü bir içeceği kalınlaştırmak için kullanılır.
Kurutulmuş nane: tatlı, sıcak lezzet. 1 Numaralı püre haline getirilmiş domateslerinize kekik yerine nane ekleyerek bir bıçak alın.
Maraş biberi: Maraş'tan gelen yumuşak yoğunlukta zengin, kaygan, tatlı, karamelize lezzet.
Kırmızı biber tutkalı: Bu, tatlı ve kabaran biberlerin lezzetleri bir tutkal haline getirmek için güneşte kurutulduğu domates tutkalı gibi yapılır. Sebze veya et düzenlemelerinde domates tutkalı yerine kullanın.
Baharat: Bu gerçek anlamda lezzet anlamına gelir. Lezzet karışımı için ücretsiz bir kelime. Baharat var semtinde, yemek tarifi, birey tarafından dalgalanma ve böyle devam eder. Aşçı, baharatı pişirirken harmanlıyor. Örneğin, sıcak bir gün olması ve mangalda koyun yapmaları durumunda, baharatlar bir şekilde karıştırılacaktır. Serin bir gün olması ve koyunları kavurmaları halinde baharat'a bir yenisi daha yapılırdı. Erişim 7 ila 15 farklı lezzet arasında olabilir.